V škótskom „hoteli smrti“ zabila osem klientov kačacia paštéta

851

V 20. rokoch minulého storočia sa škótsky hotel Loch Maree Hotel stal miestom záhadných úmrtí. Vyšetrovatelia zistili, že na vine bola obyčajná kačacia paštéta, ktorá v sebe skrývala extrémne nebezpečný jed.

Udalosť, ktorá sa neslávne zapísala do dejín hotela Loch Maree Hotel neďaleko rovnomenného škótskeho jazera, má svoj počiatok v 14. auguste 1922. Osadenstvo hotela vtedy tvorili najmä rybári, ich manželky a pár horolezcov. Celkom 35 ľudí sa na obed stravovalo pomocou balíčkov, ktoré im pripravil personál. Pri večeri v hoteli sa ku koncu dňa zišlo 48 hostí. Nikto z nich si bezprostredne po jedle nesťažoval na zdravotné komplikácie.

K prvému nahlásenému prípadu došlo v tri ráno nadchádzajúceho dňa. Sedemdesiatročný muž menom John Stewart začal zvracať a poklesli mu očné viečka. Neskôr ráno začali ďalší hostia oznamovať nevoľnosť. Keď v deväť večer na miesto dorazil kvalifikovanejší lekár z glasgowskej univerzity T. K. Monro, v hoteli došlo k prvému úmrtiu. Čoskoro potom zomrel druhý a tretí človek.

16. augusta bol v hoteli už celý tím lekárov zozbieraných z najbližšieho okolia, ktorí sa snažili rozpoznať príčinu smrti, a zabrániť tak ďalším obetiam. Ako najpravdepodobnejší vinník sa im javila otrava jedlom. Ku koncu 17. augusta sa počet mŕtvych rozrástol na šesť. Posledné dva zomreli 21. augusta, teda skoro týždeň od nahlásenie prvých ťažkostí.

Začalo vyšetrovanie, v ktorom jeden z lekárov vyjadril podozrenie, že by mohlo ísť o rovnaký druh otravy, k akej došlo na konci 19. storočia. 34 ľudí sa vtedy otrávilo z konzumácie šunky. Prípadom sa zaoberal belgický bakteriológ Émile van Ermengem, ktorému sa podarilo izolovať Clostridium botulinum. Táto baktéria produkuje botulotoxín, takzvaný klobásový jed, spôsobujúcu závažnú otravu. Pre človeka je smrtiaci už samotný mikrogram tohto jedu. Bez včasnej liečby obeť najčastejšie končí udusená za plného vedomia.

Bolo zistené, že všetkých osem mŕtvych z Loch Maree Hotel patrilo k skupine, ktorá dostala sendviče s domácou kačacou paštétou. Vyšetrovateľom sa podarilo získať zvyšky paštéty, ktoré skutočne obsahovali botulotoxín. Objavili tiež dodávateľa skazeného mäsa z Londýna. Žiadne ďalšie nevyhovujúce mäso sa v jeho výrobni ale nenachádzalo.

Bulvárne plátky premenovali škótske ubytovacie zariadenie na hotel smrti. Možno vás ale neprekvapí, že jeho návštevnosť sa po ostro sledované tragédii ešte zvýšila.