Najväčší justičný omyl v histórii Austrálie? Žena si doteraz odsedela 18 rokov! 

Mala zavraždiť svoje štyri deti, podľa vedcov za smrť môžu genetické vady...

1412

Chladnokrvne vraždy vlastných detí, alebo zlá genetická výbava? Austrálski vedci podrobne preskúmali prípad matky, ktorá si doteraz odsedela 18 rokov za zabitie svojich štyroch detí. Usvedčili ju denníkové záznamy a absencia iného vysvetlenie. Teraz sa však objavili nové dôkazy – neobvyklá genetická mutácia. Výskumníci požadujú okamžité prepustenie, môže ísť o jeden z najväčších justičných omylov za posledné dekády.

Kathleen Folbiggová nastúpila v roku 2003 na výkon trestu do austrálskej väznice

Kathleen Folbiggová nastúpila v roku 2003 na výkon trestu do austrálskej väznice v Novom Južnej Walese. Vtedy bola odsúdená na 30 rokom za mrežami. Údajne mala medzi rokmi 1990 a 1999 vlastnoručne udusiť svoje tri deti Patrika, Sáru a Lauru, ďalej bola odsúdená zo zabitia syna Kaleba. Všetky deti zomreli pred tým, než mali dva roky.

Ešte šťastná Kathleen s manželom 

Pri súdnom procese ženu médiá označovali ako „najhoršia austrálsku sériovú vrahyňu všetkých čias“. Folbiggová dodnes trvá na svojej nevinne – podľa jej verzie potomkovia zomreli v dôsledku vrodeného syndrómu.

Teraz sa za odsúdenú vrahyňu postavili svetoví akademici. 90 vedcov odovzdalo austrálskym úradom petíciu, v ktorej požadujú okamžité prepustenie. Nevinu Folbiggové odôvodňujú na základe novo vykonaného genetického rozboru.

„Ak vezmeme do úvahy nové vedecké a lekárske dôkazy, podpis tejto petície bol správnym rozhodnutím,“ uviedol riaditeľ austrálskej Akadémie vied John Shine. Medzi signatármi dokumentu sú aj dvaja laureáti Nobelovej ceny a mnoho ďalších významných osobností na poli vedy. Poznatky o vrodených chybách detí skupina odborníkov uverejnila v minulom roku v novembri vo vedeckom časopise Oxford Academic.

 Zriedkavé  mutácie 

Vedci objavili u Kathleen Folbiggovej a jej dvoch dcér vzácnu genetickú mutáciu zvanú CALM2, iné mutácie našli aj u dvoch zomrelých synov. Odborníci tvrdia, s odvolaním sa na analogické prípady z celého sveta, že tieto predispozície mohli spôsobiť náhle úmrtie detí, okrem toho poukazujú aj na ďalšie zdravotné komplikácie potomkov Folbiggovej.

Najkrutejší justičný omyl! Súd poslal na smrť nevinného iba štrnásťročného chlapca

„Je hlboko znepokojujúce, že vedecké a lekárske dôkazy boli ignorované a preferoval sa nepriamy dôkaz,“ uviedla profesorka Západoaustrálskej univerzity Fiona Stanleyová. „Teraz máme pred sebou nové vysvetlenie smrti detí pani Folbiggovej,“ dodala.

Žena bola odsúdená na základe interpretácie denníkových zápisov a nepriamych dôkazov. V denníku okrem iného mala uvádzať, že jednému z chorých detí k smrti „dopomohla“. Súd sa ďalej odvolával na nepravdepodobnosť nevysvetliteľného úmrtia štyroch detí v jednej rodine v priebehu desiatich rokov. Ak by sa ukázalo, že inštitúcie rozhodla v roku 2003 nesprávne, išlo by podľa britskej stanice BBC o najväčší zlyhanie austrálskej justície v histórii.

Odsedel si 14 rokov za vraždu novinárky, ktorú nespáchal!

Pre podobné prípady justičných omylov nemusíme z Austrálie chodiť ďaleko. Novozélanďanka Linda Chamberlainova bola v roku 1982 nespravodlivo odsúdená za vraždu deväťmesačné dcéry, po štyroch rokoch sa však potvrdila jej verzie, že dieťa zabil divý pes dingo.

Za najhorší prípad nespravodlivého odsúdenia v Spojenom kráľovstve sa označuje zabitia jedenásťročného dievčatá s duševnou poruchou Lesley Molseedovu. V roku 1975 bol za jej vraždu a znásilnenie odsúdený britský občan Stefan Kiszka. Vo väzení strávil 16 rokov, načo sa ukázalo na základe testov DNA, že hrozný čin spáchal niekto iný.

Za 21 rokov 3,4 milióna dolárov! Toľko dostali nevinní manželia za roky, ktoré strávili vo väzení!