Bývalý minister zahraničia a súčasný poradca premiéra Andreja Babiša popísal, ako v praxi prebieha vyhostenie nežiaducich osôb z cudzej krajiny. Podľa Cyrila Svobodu ide o tvrdú diplomatickú reakciu. Zem musia opustiť pod dohľadom aj rodiny diplomatov vrátane detí. Čas na zbalenie je pritom šibeničný.
Zamestnanci ambasády museli urýchlene vypratať byty, rušiť dochádzku detí do školy a ďalšie otázky bežného života. Vyhostení ľudia už sa do krajiny ako diplomati nesmú vrátiť. Podľa vicepremiéra a povereného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka je po vyhostení diplomatov česká ambasáda v Moskve paralyzovaná. Fungovať razom prestala ekonomická a politická sekcia. V činnosti zostáva len konzulárne činnosť.
Ako to vyzerá v zákulisí, keď sa nejaký štát chystá na vyhostenie diplomatov inej krajiny?
Harmonogram na to priamo nie je. Ale najskôr príde spravodajská služba s informáciou, že sa niečo odohralo a predloží dôvody pre urobenie diplomatického razantného kroku, ktorý odporučí. Minister zahraničia, prípadne minister vnútra aj predseda vlády tieto závery konzultujú, môžu položiť spravodajcom nejaké otázky a riešia nielen závery spravodajskej služby, ale aj politické dôsledky.
A podľa čoho sa teda potom určuje, koho vyhostí z krajiny a koho si na svojom území daný štát ponechá?
Kritériom môže byť, podobne napríklad ako teraz, či niekto je členom nejakej spravodajskej služby.
A tento zoznam teda dávajú dohromady opäť spravodajské služby, ktoré by mali mať prehľad o pohybe cudzích spravodajcov na našom území, chápem to správne?
Áno, politici požiadajú o zoznam, ktoré spravodajské služby vyhotovia a predložia. Predpokladám, že sa hneď po tom opäť zišli predseda vlády Andrej Babiš a vicepremiér Ján Hamáček opäť so zástupcami spravodajských služieb a rozhodli o krokoch, ktoré majú nasledovať. Vyhostenie z krajiny je politický krok podľa Viedenského dohovoru o zásadách a imunite. Podklady pre to ale vždy spracovávajú spravodajskej služby.
Rekonštrukcia udalostí okolo výbuchu v muničných skladoch v Česku
Česko dalo zástupcom Ruska na opustenie krajiny 48 hodín, Rusko Čechom len 24 hodín …
Áno, my sme dali väčšiu šancu Rusom sa zbaliť. Vypratať domácnosti, vziať si veci zo skríň, odhlásiť deti zo škôl a podobne … Kým Rusi nám dali čas len polovičný. Pritvrdili aj v tejto otázke.
Akým spôsobom sa tým, ktorých sa vyhostenie týka, dáva vedieť, že to sú práve oni, kto majú opustiť krajinu?
To sa oznámi vedúci zastupiteľského úradu a to formou nóty. V tej je napísané, ktoré presne osoby a kedy majú krajinu opustiť. Úrad potom musí zariadiť, aby sa vyhostení ľudia dostali včas zo zeme. Musí sa dohovoriť odvoz na letisko, zabezpečenie vecí, ktoré potrebujú a potrebujú si prepraviť späť domov atď. V našom prípade vláda pre diplomatov a pracovníkov ambasády, ale aj ich rodinných príslušníkov vyslala špeciál, ktorým lietajú bežne politici na zahraničné cesty atď.
Na letisku si potom Rusi odškrtávajú zoznam všetkých, ktorí majú odletieť, aby tam nezostal niekto nežiaduce?
Áno. Akonáhle ste osobou nežiaducou, tak nemáte to, čomu sa v diplomacii hovorí Agrément, tiež nemôžete pôsobiť v krajine, kam ste boli vyslaní. Letiskové kontrola má absolútny prehľad a dávajú si veľký pozor na to, aby odleteli všetci určení.
Sám už ste naznačil, že sme Rusom dali väčší časový priestor na to, aby opustili krajinu. Čo to znamená v diplomatickej reči?
To je veľmi ostrý diplomatický jazyk. Predstavte si, že prídete domov a dozviete sa o štvrtej popoludní, že musíte vycestovať. Doma máte nábytok, zabývaný byt, deti niekde vonku, manželka niekde. Musíte sa rýchlo začať baliť atď.
Na ako dlho vlastne toto vyhostenie platí?
Akonáhle ste v nejakej krajine označený za osobu nežiaducu, tak ak nenastane nejaká zásadná zmena, že sa treba zmení politický režim, tak už sa vrátiť nemôžete.
Takže čisto teoreticky, keby sa začali diplomatické vzťahy medzi Českom a Ruskom narovnávať …
Tak musia prísť noví diplomati. Tí, čo boli teraz vyhostení, už sa vrátiť nemôžu.
Ešte pred vyhlásením vyhostenia a vyhlásením premiéra Babiša s vicepremiérom Hamáčkom k tomu, čo sa vo Vrběticích v roku 2014 stalo, priletel do ČR český veľvyslanec v Moskve Pivoňka. Musel v tom prípade hlásiť Rusom, že opúšťa Moskvu a letia domov? Pýtam sa na to, či už v stredu mohli Rusi tušiť, že sa niečo deje?
Nemusí podávať žiadne informácie. Ale buďte si istý, že spravodajské služby vedia, či je daný veľvyslanec v krajine, alebo nie je.
Očakávate spoločný koordinovaný postup napríklad aj od ďalších európskych štátov?
Ja si to prajem. To je jediné, čo na Rusko platí, že nie sme izolovaní, a že ostatní pri nás stoja. Na Rusko neplatí, či si vyhostíme 18 alebo dvadsať ľudí. Vplyv má to, keď sa Rusi dozvedia, že väčšina aliančných alebo únijných spojencov činí to isté. Rovnako tak, ako keď bol otrávený Sergej Skripal, tak sa 22 štátov pripojilo k Veľkej Británii.
Ruskom lese bolo tajne pochovaných viac ako 40 tisíc obetí stalinizmu
A speje vec skutočne k tomu, že ostatné štáty podporia Českú republiku?
Ja dúfam. Teraz už je to ale na vyjednávaní českého ministerstva zahraničia a diplomatov.
Ako dlho očakávate, že táto česko-ruská roztržka môže trvať?
Myslím, že to bude veľmi dlhé. Prišla totiž v už tak zlých vzťahoch, ktoré panovali do teraz, takže to bude určite otázka niekoľkých rokov.
Dosť ľudí sa pýta, ako je možné, že vyšetrovanie výbuchu vo Vrběticích a spojenie s Ruskom trvalo tak dlho. Predsa len sa všetko udialo už v roku 2014?
Tomu ani ja nerozumiem. Možno, že sa objavili nejaké rozhodujúce informácie len nedávno.
Postupovala podľa vás česká diplomacia správne? Vicepremiér Ján Hamáček hovoril o tom, že celú akciu fingoval tiež plánovanou cestou do Ruska? Pred tým, tú však tiež viedli politici vyostrené debaty o dostavbe jadrovej elektrárne Dukovany, hovorilo sa ruskej vakcíne Sputnik V, nemenoval sa zatiaľ minister zahraničia. Zapadá to všetko do toho scenára, čo sa teraz deje?
Myslím, že výmena ministra zahraničia bola skutočne vnútrostraníckym bojom vnútri ČSSD. To, čo sa odohralo, kto sa kedy čo dozvedel, to budeme vedieť až za nejaký čas. Ale to razantné rozhodnutie českej vlády bolo určite správne.
Podľa vzoru francúzskej cudzineckej légie? Rusko chystá vlastnú cudzineckú légiu
Bývalý prezident Václav Klaus prirovnal celú situáciu k 50. rokom, nie je to príliš silné vyhlásenie?
To je úplný omyl. 50. roky bola doba, kedy tu Sovietsky zväz pôsobil absolútne a sovieti rozhodovali aj o tom, ako majú rozhodovať československé súdy, kto bude popravený atď. Tá doba je skutočne neporovnateľná. Toto vyhlásenie kríva, to skutočne nie sú 50. roky.
A je bežné, že v takýchto prípadoch samotná hlava štátu zatiaľ mlčí? Narážam na to, že prezident Miloš Zeman sa chce vyjadriť k celej situácii až v nedeľu.
Ja nad tým krčí ramenami a je mi to srdečne jedno. Prezident republiky v týchto veciach nerozhoduje vôbec nič. Nepotrebujeme v tejto veci žiadne jeho rozhodnutie. Nech pokojne mlčí.
Becker vytiahol na bankrot imunitu. Jeho diplomatický pas je však falošný
Ak skutočne majú dvaja ruskí agenti čo robiť s výbuchom vo Vrběticích, predpokladáte, že sa ich Česká republika bude snažiť dostať pred naše súdy?
To bude hrozne zložité. Ak tu boli na základe falošnej identity, tak si myslím, že sami už neurobia podobnú chybu. Dobrovoľne sem určite neprídu a pochybujem, že by ich Rusko chcelo vydať.
Bangladéš zadržal severokórejského diplomata. Pašoval 27 kíl zlata
Môže sa nakoniec celá situácia vyostriť tak, že si vzájomne s Ruskom vyhostíme tiež veľvyslanca?
To si myslím, že nenastane. Aj Ukrajina napriek všetky napätia udržiava s Ruskom diplomatické vzťahy. Teraz bude dôležité situáciu narovnávať. Dôležitá pre nás bude teraz skutočne solidarita ostatných štátov s nami.