Archeológovia našli pozostatky poľských mníšok, ktoré zavraždili vojaci Červenej armády

1020

Tím archeológov objavil pozostatky siedmich mníšok, ktoré boli zavraždené sovietskymi vojakmi. O masakre sa bádatelia dozvedeli vďaka historickým dokumentom.

O objave informoval širokú verejnosť Ústav národnej pamäti, ktorý sa zaoberá zločinmi nacizmu a komunizmu. Jeho pracovníci vychádzali z historických dokumentov z roku 1945, ktoré popisovali vraždu siedmich predstaviteliek Rádu sv. Kataríny. Ženy padli za obeť Lync, ktorý po vpáde do Poľska rozpútala Červená armáda. Okrem duchovných osôb sovietski vojaci povraždili, zajali alebo deportovali členov poľskej milície, vojakov či civilistov.

Výkopové práce archeológovia započali v júli 2020 v Gdansku, kde sídlila jedna z nemocníc obsluhovaných sestrami. Tu našli pozostatky sestry Charytyny (Jadwiga Fahl). V októbri pokračovali v Olštýn, kde vykopali pravdepodobné kostry ďalších troch sestier – Generoso (Maria Bolz), Krzysztofory (Marta Klomfass) a Libéria (Maria Domnik).

Pre dokončenie projektu sa tím na konci minulého roka presunul do Orneta a tamojšieho obecného cintorína. Tu odkryl ostatky zostávajúcich troch mníšok – sestry Roland (Maria Abraham), Gunhild (Dorota Steffen) a Bony (Anna Pestka).

Archeológovia zavraždenej rehoľníčky identifikovali podľa pohlavia a veku kostier. Na miestach, kde boli pochované, objavili aj ich osobné predmety, medzi ktoré patrili ruženc, kríže alebo medailónky s podobizňami svätej rodiny. Totožnosť mníšok definitívne potvrdí DNA analýza, ktorá aktuálne prebieha v Ústave forenznej medicíny v Gdansku.

Spôsob, akým sa sovietski vojaci so ženami (i pacientov nemocníc) vysporiadali, bol podľa bádateľov obzvlášť krutý. Kostrové pozostatky odkazovali na početné poranenia. O ťažkom osude hovorí aj dochované materiály. Sestra Krzysztofora napríklad skončila po dlhom boji s červenoarmejcov s vylupnutými očami, vyrezaným jazykom a so šestnástimi bodnými ranami bajonetom. Sestra Rolanda mala zase tak zmrzačenú tvár, že ju nešlo ani spoznať.