Oči pre plač a vyluxovaný účet zostali nešťastnici (45) z Brnenska, ktorá pôvodne cez internet predávala použité lyžiarky. Vidina rýchlo zarobených 1500 korún poslaných prevodom na jej kartu ju úplne zbavila obozretnosti. Záujemkyňu totiž poskytla všetky informácie ku karte aj prístupové údaje k svojmu účtu. A to bola osudová chyba, prišla o závratné tri milióny (120tisíc eur)!
„Navyše zaslané číselné overovacie kódy zadala do internetového formulára, ktorý sa zdal ako dôveryhodný. Predávajúci to vraj síce pripadalo ako trochu divné, ale domnievala sa, že sa jedná o nový spôsob platby. Zvlášť, keď jej prišla správa, že všetko prebehlo v poriadku s uistením, že peniaze za predaných lyžiakov dorazia na druhý deň na jej účet,“ uviedol policajt Bohumil Malášek.
S vidinou peňazí na účte nevyviedlo Moraváčku z miery ani večerná správa v angličtine z banky o podozrivej aktivite na jej účte. Mávla nad tým rukou. Druhý deň ráno však žena skamenela hrôzou. Z jej účtu zmizli tri milióny korún!
Podvodov raketovo pribúda
Len u susedov na južnej Morave evidujú tento rok kriminalisti na 900 prípadov internetových podvodov. „Dominujú údajné výhodné investície do kryptomien, pochybné známosti typu americký vojak či nevesta v zahraničí, rozprávky o údajnom dedičstve, ďalej zneužitie platobnej karty, falošný bankár, nechýba ani nabúranie sa do firemnej komunikácie,“ upozornil šéf juhomoravského policajného oddelenia Koberec. Celková škoda len tento rok dosiahla 150 miliónov korún (Šesťmiliónov eur).
Pozor na žiadosti neznámych osôb Policajní preventisti upozorňujú, že s prihlasovacími údajmi do internetového bankovníctva majú majitelia účtov nakladať veľmi opatrne. „Rozhodne by ich nemali poskytovať na základe vyžiadania neznámymi osobami. Obrovskou chybou je tiež preposielanie konfirmačných kódov neznámej osobe,“ podčiarkol kriminalista s tým, že ďalším veľkým nešvárom je nainštalovanie softvéru na vzdialenú správu počítača. Páchateľ tak úplne ovládne prístroj dôverčivca.
Americký vojak, nevesta v zahraničí
Pribúda tiež podvodov, ktoré vznikajú na internetových zoznamkách. Podvodníci cielia na city poškodených, potom nasleduje fáza legiend a platenie najrôznejších poplatkov.
Falošný gynekológ (38) „vyšetroval“ pacientky a pomáhal im neotehotnieť!
„Tieto prípady sú ťažko dohľadateľné, napospol ide o organizované skupiny v zahraničí. Výnimkou bol prípad muža okradnutého sľubmi údajnej nevesty. Stopy mierili do Ruska, páchateľ bol nájdený a tamojším súdom aj odsúdený. Je to však skutočne výnimka,“ uzavrel Kovárník.