„To, že tento rok príde do Európy oveľa viac migrantov cez Líbyu, je isté,“ povedal Kobler. „Kým tu nebude funkčná vláda, nie je možné tento problém účinne riešiť,“ dodal.
V prvom štvrťroku tohto roka prišlo z Líbye do Európy 24 tisíc ľudí. „Keď to človek prepočíta, tak s určitosťou je možné očakávať cez Stredozemné more príchod najmenej 100 tisíc ľudí,“ uviedol.
Misia Európskej únie Sophia, ktorej úlohou je boj proti pašerákom ľudí u líbyjských brehov, nie je podľa podľa Köbler riešením. „Operácia Sophia je naopak operácia, ktorá migrantov láka,“ povedal diplomat. „Prevádzači vyvezú lode na otvorené more, občas aj bez kvapky nafty v nádržiach. Potom zavolajú núdzové číslo, pretože vedia, že lode EÚ ľudí zachránia,“ dodal.
Pre utečencov teraz kvôli marcovej dohode EÚ a Ankary prestáva byť atraktívna cesta do Európy cez Grécko, kde po uzavretí hraníc balkánskych štátov uviazlo niekoľko desiatok tisíc migrantov. Na základe dohody únie s Turkami začali Gréci vracať do Turecka imigrantov, ktorí sa na grécke ostrovy dostali cez turecké územie. Oveľa väčšiu prevádzku teraz panuje na trasách cez Stredozemné more, kadiaľ mieria vysídlenci najmä z Egypta a Líbye do Talianska.