Kolumbijská armáda zabavila štyri tony kokaínu v hodnote cez 120miliónov. Pašeráci náklad prevážali v ponorke, ktorá pravdepodobne smerovala do Strednej Ameriky. Išlo o najväčší záťah za posledné dva roky.
Policajti zadržali ponorku v hodnote do milióna eur v nedeľu 6. decembra v Tichom oceáne asi 100 kilometrov od prístavného mesta Nariño Tumaco. Na záberoch zo záťahu – najväčšieho svojho druhu za posledné dva roky – je vidieť, ako jeden z policajtov otvára poklop lode a vyzýva pašerákov, nech sa vzdajú. Celkom boli zadržaní štyria muži vrátane Ekvádorca hľadaného v Spojených štátoch kvôli obvineniu z obchodovania s drogami, informoval server Metro.
Drogová guerilla
Na muža identifikovaného iba ako Jorge PB sa vzťahuje žiadosť o vydanie od nemenovaného amerického okresného súdu. On a traja kolumbijskí štátni príslušníci boli odovzdaní úradu generálneho prokurátora. Sú obvinení z obchodovania s drogami, ich výroby alebo prepravy, ako aj z používania, konštrukcie, komercializácie a držania ponoriek.
Zásielka, ktorej hodnota sa odhaduje až na 120 miliónov eur, bola rozdelená do štyroch tisíc plastových balíčkov, ktoré boli zabalené a umiestnené do dvesto veľkých vriec. Podľa armády drogy patrili skupine Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) známej ako Západný blok Alfonsa Cana.
Iniciatíva „Esmeralda“
Kolumbia na začiatku tohto mesiaca začala novú stratégiu boja proti obchodovaniu s drogami. Jej cieľom je kontrola kyberpriestoru, aby bolo možné čeliť zločineckým skupinám zapojeným do obchodu s kokaínom a tiež blokovať ich finančné transakcie, uviedol minister obrany Diego Molano. Iniciatívu „Esmeralda“, ktorá bola predstavená v meste Cartagena, podporí 36 krajín vrátane Spojených štátov, hlavného spojenca Kolumbie v boji proti drogám.
Pán Molano uviedol: „Dúfame, že v nadchádzajúcich rokoch vyvinieme nové inovatívne taktiky v boji proti metle ľudstva, drogám.“ Dodal, že agentúry pre boj proti trestnej činnosti po celom svete zvýšia svoju prítomnosť v kybernetickom priestore vrátane tajných agentov, aby sa vysporiadali s rastúcou distribúciou drog online. Umelá inteligencia sa bude využívať aj na sledovanie predaja a obchodovania s chemickými prísadami používanými pri výrobe drog.
Kolumbia je považovaná za najväčšieho svetového producenta kokaínu. Do výroby a obchodu s ním sú zapojené nelegálne ozbrojené skupiny vrátane ľavicových guerill a zločineckých gangov vzídených z pravicových polovojenských jednotiek. Podľa OSN juhoamerická krajina v roku 2020 znížila veľkosť úrody koky, hlavnej zložky kokaínu, o 7 %, ale potenciálna produkcia vzrástla o 8 % na 1 228 ton ročne. Kolumbijské úrady vlani zabavili rekordných 672 ton kokaínu.
Kartely k pašovaniu kokaínu používajú aj ponorky, majú celej flotily