Ebola sa v Afrike ďalej šíri, epidémia ohrozuje celý svet

1081

Svet prehráva bitku proti šíreniu epidémie eboly, ktorá zasiahla západnú Afriku, a musí rýchlo konať. Vyhlásila to v newyorskom sídle OSN predsedníčka medzinárodnej humanitárnej organizácie. Lekári bez hraníc Joanne Liuová. Tiež zo Spojených štátov zaznela výzva k rýchlej reakcii na zastavenie epidémie.

„Po šiestich mesiacoch najhoršej epidémie eboly v dejinách, svet teraz bitku o jej zastavenie prehráva. Vedúci predstavitelia nie sú s to zablokovať túto nadnárodnú hrozbu. Po oznámení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z 8. augusta, že epidémia je naliehavou záležitosťou pre svetové verejné zdravie, nenasledovali žiadne rozhodujúce kroky a štáty sa spravidla uspokojili s účasťou vo svetovej koalícii nečinnosti,“ vyhlásila Liuová.

Vplyvná organizácia pôsobí v oblastiach epidémia od začiatku jej vypuknutia a ako ďalším záchranárom a lekárom jej chýbajú prostriedky na boj proti zákernému vírusu. „Každý deň musíme odmietať chorých, pretože naše stredisko je plné,“ odkázal podľa agentúry AFP z Monrovia koordinátor organizácie Lekári bez hraníc Stefan Liljegren.

Napríklad v Sierra Leone podľa neho vysoko nákazlivé mŕtvoly obetí eboly hnijú na uliciach a nemá ich kto odpratať. Tiež riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Thomas Frieden dnes vyzval vlády k rýchlemu a razantnému rokovania.

Varoval, že počet nakazených ebolou sa zrejme v najbližších dvoch týždňoch výrazne zvýši. „Výzvou nie je vedieť, čo sa má robiť. Výzvou je urobiť to teraz,“ povedal podľa Reuters Frieden na briefingu po návrate z cesty po západnej Afrike.

Epidémia podľa neho ohrozuje stabilitu tamojších krajín. Vírusom, proti ktorému zatiaľ neexistuje žiadna liečba alebo oficiálne schválená vakcína, ochorelo k 26. augustu v západnej Afrike podľa WHO najmenej 3069 ľudí, z ktorých viac ako 1550 už zomrelo.

Je možné ebolu zastaviť? 

Pri terajšom tempe postupe nákazy WHO odhaduje, že môže trvať šesť až deväť mesiacov, než sa choroba podarí dostať pod kontrolu. Za túto dobu môže byť chorobou postihnutých viac ako 20 000 ľudí a odhadované náklady dosiahnu najmenej 490 miliónov dolárov.