V súčasnosti slúži v ukrajinskej armáde 60 000 žien, z toho ich 5000 bojuje v popredných líniách. Tri z nich povedali novinárom BBC, aké to je bojovať proti Rusom, ale aj s akými problémami sa stretávajú aj medzi svojimi krajanmi či vo svojich súkromných životoch. Na mušku si BBC vzala obzvlášť ukrajinské ostreľovačky, ktoré popísali dianie na fronte.
Štíhla modrooká bruneta cvičí v posilňovni. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ju ruské sily neoznačili za mŕtvu. Andriana Arechtová je seržantkou špeciálnej jednotky v Ozbrojených silách Ukrajiny a práve sa chystá na svoj návrat na front.
Novinári ju objavili v rehabilitačnom centre na Ukrajine, na mieste, ktoré nie je možné identifikovať z dôvodu ochrany, po tom, čo ju v decembri v Chersonskej oblasti zasiahla mína.
Rusi klamali o jej smrti
Medzitým mnoho reportáží v ruskom jazyku oslavujú jej „smrť“. „Zverejnili, že som bez nôh a bez rúk, a že ma zabili,“ povedala Andriana. „Čo sa propagandy týka, sú to profesionáli.“ Správy tiež obsahujú nechutný opis jej osoby, napríklad ju označili za „kata“ alebo „eliminovanú nacistku“.
Správy sa vyrojili krátko potom, čo Ukrajina oslobodila Cherson. „Je to úsmevné. Som nažive a budem chrániť svoju krajinu,“ povedala.
Budeš ostreľovačka…
Od začiatku ruskej invázie je to už 18 mesiacov. V armáde slúži 60 000 žien. Viac ako 42 000 z nich je na vojenských pozíciách, z toho 5000 bojuje v popredných líniách, oznámilo BBC Ministerstvo obrany Ukrajiny. Dodalo, že žiadna žena nemôže byť odvedená bez jej súhlasu. Avšak sú tu isté pozície, pri ktorých sa verí, že sú pre ženy vhodnejšie.
„Prišla som k svojmu veliteľovi a spýtala som sa ho: ‚Čo môžem urobiť najlepšie?’ Odpovedal: ‚Budeš ostreľovačka,’“ spomína Jevgenija Emeraldová, ktorá ešte donedávna bola na fronte, ale teraz je so svojou trojmesačnou dcérou.
Táto 31-ročná žena absolvovala vojenský výcvik po tom, čo Rusko obsadilo Krym, ale do armády vstúpila až v roku 2022. Pred vojnou bola majiteľkou klenotníctva. Jevgenija sa rovnako ako Andriana stala terčom ruskej propagandy a bola označovaná za „nacistku“. Stovky ruských správ rozoberali jej úlohu na fronte a jej súkromný život.
Vidíte, ako cieľ zabíjate
Práca ostreľovačky je nesmierne ťažká, povedala Jevgenija, fyzicky aj psychicky. „Pretože vidíte, čo sa deje. Vidíte, ako cieľ zabíjate. Toto je osobné peklo pre každého ostreľovača.“
Jevgenije a ďalšie vojačky nemôžu povedať, koľko cieľov zneškodnili. Ale Jevgenija si pamätá, ako sa cítila, keď si uvedomila, že bude pravdepodobne musieť niekoho zabiť. „Tridsať sekúnd som sa triasla po celom tele a nešlo to zastaviť. Uvedomila som si, že teraz urobím niečo, čo už nepôjde vziať späť. Ale my sme túto vojnu nezačali. Oni sem prišli.“
Percento žien v ukrajinskej armáde začalo od roku 2014, keď Rusko obsadilo Krym, narastať. Ale zatiaľ čo slúži proti Rusku, musí zvládať ešte jeden boj medzi svojimi krajanmi – kvôli sexistickým postojom.
Problémy so sexizmom
Jevgenija povedala, že tomu musela čeliť pred tým, než si vybudovala autoritu a sebavedomie ako ostreľovačka v prednej línii. „Krátko po tom, čo som sa pridala k špeciálnym jednotkám, ku mne prišiel jeden z vojakov a spýtal sa ma: Dievča, čo tu robíš? Choď a uvar boršč (tj tradičná ukrajinská polievka, pozn. redakcia).’ Cítila som sa tak dotknuto, hovorila som si, či si zo mňa nerobí srandu a že môžem byť v kuchyni, ale tiež ho môžem vykopnúť.“
Iná Jevgenija, Jevgenija Veljková z organizácie Arm Woman Now, ktorá pomáha ukrajinským bojovníčkam, povedala: „V tunajšej spoločnosti existuje silný názor, že ženy chodia do armády preto, aby si našli manžela.“
Ďalej uviedla, že sa jej ženy zverili aj s prípadmi fyzických útokov. „Nemôžeme si predstaviť, ako veľmi je to rozšírené, pretože nie každá bojovníčka je ochotná o tomto hovoriť.“
Z elitného vojnového ostreľovača sa v civile stal masový vrah
Námestníčka tvrdí: Jednotky prípadov
Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová povedala BBC, že išlo len o „pár prípadov“ v kontraste so „stovkami tisíc“ mobilizovaných.
Okrem toho ženy v ukrajinskej armáde nemajú vlastné uniformy. Musí nosiť nepadnúce mužské kombinézy, vrátane mužského spodného prádla, a väčšie topánky. Dokonca aj Maljarová povedala, že jej uniforma je pre mužov. Musela si ju opraviť, pretože pre ňu bola veľmi veľká.
Ak chcú ženy v armáde nosiť ženské uniformy, musia si ich zohnať cez internet alebo sa spoliehať na charity. To je tiež dôvod, prečo Andriana spoluzaložila charitu nazvanú Veteránka, ktorá bojuje za rovnaké práva pre ženy v armáde a pre zmenu ukrajinskej vojenskej legislatívy, aby bola rovnaká ako legislatíva NATO.
Ostreľovači v Sýrii trénujú na tehotných ženách, vysvetluje lekár
Ale Maljarová povedala, že vláda urobila pokrok. Uniformy pre ženy už boli navrhnuté, testované a v blízkej budúcnosti sa začnú masovo produkovať, ale nešpecifikovala kedy.
Ostreľovačka Jevgenija Emeraldová povedala, že aj napriek všetkým problémom „vojna nemá rod“. „Vojna sa nestará o to, či si žena alebo muž. Keď raketa zasiahne dom, nezáleží na tom, či si žena, muž, dieťa – všetci zomrú. A na fronte je to skoro to isté – ak dokážeš byť efektívna a si žena, prečo by si nebránila svoju krajinu, svojich ľudí?“
Snajperka desí na Donbase nepriateľov! „Granáty som nosila v podprsenke…“
„Je to ako hrať sa so smrťou“
Na východe v regióne Donbas je súčasťou protiofenzívy aj ostreľovačka Iryna. „Úloha ostreľovača je romantizovaná… vo filmoch je to krásne. V realite je to ťažká práca.“
Opísala, ako ostreľovači musia ležať na zemi až šesť hodín, kým vystrelia a potom sa musia rýchlo presunúť. „Je to ako hrať sa so smrťou,“ dodala.
Mnoho žien kvôli svojej službe opustili kariéru a aj svoje rodiny. Andriana skončila v práci ako poradkyňa OSN pre rodovú rovnosť. „Vzali mi najlepšie roky života,“ povedala 35-ročná žena. Spomínala tiež na dobu pred vojnou: „Mohla som cestovať a byť šťastná, budovať kariéru a mať sen.“
Je tiež matkou chlapca vo veku základnej školy. Keď ukázala novinárom jeho fotku, rozplakala sa a zverila, že svojho syna už sedem mesiacov nedržala v náručí. Do armády vstúpila aj preto, aby mu zaistila budúcnosť, kde bude vládnuť mier, aby nemusel ísť bojovať ako jeho rodičia.
Zoznam čísel v telefóne ako zoznam smrti
Narozdiel od Jevgenija Emeraldovej mala už Andriana bojové skúsenosti. V roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu, anexovalo Krym a zaútočilo na Donbas, sa pridala k prvým dobrovoľným práporom. Dostala tiež medaily, jednu „za odvahu“ a druhú ako „hrdinka ľudu“.
Ukrajinské Ministerstvo obrany nemôže poskytnúť presný počet vojačiek, ktoré vo vojne prišli o život z dôvodu citlivosti takýchto informácií počas vojny, ale BBC získalo dáta, ktoré naznačujú, že počet zabitých ukrajinských žien vo vojne činí počas ruskej invázie od februára 2022 93 obetí. Ďalej dáta z charity Arm Woman Now uvádzajú, že zranených ich bolo viac ako 500.
Andrianin telefónny zoznam sa stal zoznamom smrti. „Stratila som viac ako stovku priateľov. Ani neviem, koľko telefónnych čísel musím vymazať.“ Avšak už bola zaplatená príliš vysoká cena na to, aby sa teraz zobrala, povedala vo chvíli, keď dokončila svoj rehabilitačný tréning v posilňovni.