Vo veku 98 rokov zomrel herec Eli Wallach, ktorý sa preslávil rolou zloducha Calver vo westerne Sedem statočných. Zahral si tiež jednu z hlavných rolí v snímke Dobrý, zlý a škaredý alebo v treťom dielu série z mafiánskeho prostredia Kmotor.
Americký denník The New York Times uviedol, že Wallach zomrel v utorok. Z hlavných postáv jedného z najslávnejších westernov všetkých čias prežil Wallach čoby šéf tlupy banditov Calvera predstaviteľov všetkých kladných hrdinov až na jediného: Robert Vaughn čoby pištoľník Lee oslávil v novembri 81. narodeniny.
Eli Wallach sa narodil rodine poľských židovských imigrantov v Brooklyne v decembri 1915. Vyštudoval históriu. Jeho herecký talent objavili nadriadení, keď za druhej svetovej vojny slúžil vo Francúzsku. V komediálny scénke, kde sa herci prezliekali za diktátorov, pripadla na Wallachiho – vzhľadom k jeho pôvodu trochu ironická – rola Adolfa Hitlera. V roku 1945 sa po prvýkrát objavil na Broadwayi, stal sa uznávaným hercom a v roku 1951 získal cenu Tony (divadelná obdoba Oscarov).
Zrodený pre role darebákov
Hoci stvárnil rad kladných rolí v divadle či filme, zahral si napríklad rabína v komédii Rabín, kňaz a krásna blondína, kde po jeho boku vystupoval Miloš Forman, či vo filme Prázdniny, pre rolu zloduchov a lotrov sa zrejme narodil. Pritom to tak nemuselo byť. V Siedmich statočných pôvodne túžil po úlohe mladého horkokrvného „kľuďasa“, pištoľníka menom Chico. Ďalšie hlavnú úlohu stvárnil vo spaghetti westernu Dobrý, zlý a škaredý. Pripadla na neho role „škaredého“, teda mexického banditami Tuca, ktorý sa snaží dostať k Zakopanému zlatu a pritom podraziť svojho podareného parťáka blondiaka, ktorého hral Clint Eastwood. „Vždy, keď hrám zloduchov, tak si predstavujem, čo s tými peniazmi, ktoré ukradne, asi urobia. Kúpia si napríklad drahé hodvábne oblečenie a krásne kone,“ spomínal s úsmevom na svoje najslávnejšie obdobie v roku 2000, kedy bol hosťom karlovarského filmového festivalu
Okrem westernov sa Wallach objavil s Audrey Hepburn a Petrom O’Toole vo svižnej komédii Ako ukradnúť Venušu alebo vo Veľkom šéfovi s Jeanom-Paulom Belmondom. Úspech, ktorý dosiahol vďaka Calver a westernom zo 60. rokov, už ale nezopakoval. Objavil sa síce v treťom dielu Kmotra (1990), väčšinou ale hral v televíznych filmoch a vrátil sa aj k divadlu, kde po vojne začínal. Naposledy stál pred kamerou v thrilleri Romana Polanského Muž v tieni (premiéra v roku 2010).
Tati, nemohol si tasiť rýchlejšie ako Yul Brynner?
Cez 60 rokov bol Wallach ženatý s herečkou Anne Jacksonovou, vychovali dcéry Katherine a Robertovi a syna Petra. Práve ten bol zrejme jediným členom Wallachovy rodiny, ktorý dal najavo svoju nevôľu nad otcovými zloduchmi. „To si, ocko, nemohol tasiť pištoľ skôr ako Yul Brynner?“ spýtal sa po premietaní Siedmich statočných, kde Wallachovu postavu zabila guľka zo zbrane hlavného hrdinu.