O niekoľkých možnostiach, ako dodať telu viac energie, píše francúzsky server Gentside.
Šálka kávy vám ráno nepomôže nabrať sily. Ranná káva sa síce zvyčajne považuje za najúčinnejší prostriedok k odštartovaniu dňa v plnej forme, ale nie je najúčinnejším dodávateľom energie. Kofeín vás mentálne povzbudí, ale na fyzický stav nemá takmer žiadny vplyv. Miesto kávy si ráno radšej dajte jablko, ktorého ovocný cukor vám energiu dodá.
Potravinové doplnky
nie sú zázračným všeliekom. Cucáte pastilky s vitamínom C ako cukríky a očakávate, že sa budete cítiť lepšie. Avšak niektoré tieto prostriedky vo vysokých dávkach (železo, horčík, vitamín B a E) môžu byť podľa početných štúdií pre zdravie škodlivé. Namiesto toho, aby ste dodávali vitamíny a ďalšie nevyhnutné látky organizmu umelo, zvoľte prirodzenú cestu.
Vlažná sprcha osvieži, nie studená
Studená sprcha stimuluje krvný obeh a zvyšuje svalové napätie, ale zároveň znižuje telesnú teplotu a tým pripravuje telo na spánok. Namiesto toho si dajte sprchu vlažnou, 38 stupňoch Celzia, ktorá povzbudzuje organizmus, ak netrvá dlhšie ako desať minút. To je dobrá správa pre zimomravých.
Po veľkom jedle sa telo unaví
Bohatierske jedlo vám pre získanie energie nepomôže. Aj keď ste v pokušení dať si po poldennom hladovania poriadne jedlo, nie je to dobrý nápad. Núti to organizmus pracovať viac, ako je nevyhnutné, a tým potom len pocítite ďalšie únavu. Buďte teda pri jedle rozumní a položte príbor, ako náhle máte pocit sýtosti.
Siesta musí byť krátka
Dlhá obedňajšiu siesta nevedie k odpočinku. Naopak ste po prebudení z nej ešte viac ospalí a navyše to môže narušiť váš spánkový rytmus. Vyberte krátku siestu, maximálne 20 minút. Potom zavŕšite deň v plnej forme.
Nebojte sa tukov, pomáhajú mozgu
Nepomôže vám ani to, ak budete vynechávať z potravy tuky. Vyhýbanie sa tučným jedlám sa môže stať až posadnutosťou v čase, keď sa chystáte s prichádzajúcim letom obliecť do plaviek. Avšak niektoré mastné kyseliny, ako sú polynenasýtené, omega 3 a omega 6, sú nevyhnutné pre fungovanie mozgu a k obnove buniek. Miesto obvyklého rýchleho občerstvenia dávajte prednosť potravinám bohatým na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo samo nevyrába.
Energetický nápoj nedodáva energiu
Energetické nápoje naozaj energiu nedodávajú. Štúdie agentúry Anses z roku 2012 ukázala, že môžu vyvolať srdcové alebo nervové ochorenia. Nepleťte si však energetické a energizujúci nápoje, ktoré sa vyrábajú pre športovcov.
Športom ku zdraviu
Šport nevyčerpáva. Ak ste vyčerpaní, keď ste dobiehali autobus, nie je to tým, že by vás unavila telesná námaha, ale tým, že dosť netrénujete. Ak je šport spočiatku unavujúci, potom dopamín, serotonín, endorfín a adrenalín, ktoré sa pri ňom uvoľňujú, ovplyvňujú náš stav a dodávajú nám čoraz viac energie. Venujte sa teda pravidelne fyzickej aktivite a zvykajte postupne telo na námahu.