Za metanolovú smrť padli doživotné tresty pre dvoch hlavných miešačov

2102

Za zabitie desiatok ľudí jedovatým alkoholom padli doživotné tresty. Zlínsky sudca ich uložil za všeobecné ohrozenie Tomášovi Křepelovi a Rudolfovi Fianovi ako hlavným miešačom metanolovej zmesi.

Ich kľúčový distribútor Jiří Vacula, ktorý spolupracoval a pomohol prípad objasniť, dostal pätnásť rokov. Zvyšných sedem obžalovaných poslal zlínsky súd do väzenia na 8 až 21 rokov.
Po požití otráveného alkoholu zomrelo päťdesiat ľudí a ďalšie desiatky konzumentov majú trvalo poškodené zdravie. Prokurátor obžaloval celkom 31 ľudí, hlavné pojednávanie na zlínskom súde sa však týkalo len desať z nich, ostatní budú prerokúvať ďalšie súdy.

„Obžalovaní museli byť uzrozumený, že môžu spôsobiť mnohým ľuďom vážne poškodenie zdravia, alebo aj smrť,“ povedal na trest sudca Radomír Koudela.

Najmladšia obeť metanolu: šestnásť ročná Markéta

Slovák Rudolf Fiano podľa obžaloby zmiešal päť tisíc litrov metylalkoholu s rovnakým množstvom etanolu, Tomáš Křepela mu obstaral látky na miešanie zmesi a pomáhal mu. Ich kľúčový distribútor Jiří Vacula potom dostal desať tisíc litrov už jedovatého alkoholu. Sudca Radomír Koudela najprv čítal desiatky minút mená obetí a ľudí s trvalo poškodeným zdravím. Veľmi tvrdé tresty potom prijali všetci obžalovaní v pokoji, niektorí sa dokonca usmievali.

Iba Robert Sedlařík, šéf distribútorskej firmy Verdana, sa zrútil po tom, čo mu sudca uložil aj za súvisiace prípady súhrnný osemročný trest a prepadnutie majetku. S plačom pritom do prevádzal už svoju záverečnú reč, kedy hovoril o tom, že konal v dobrej viere.

Doživotie pre Fiano a Krepely navrhol žalobca Roman Kafka. Obaja sa na mieste proti verdiktu odvolali. Pokiaľ by vyššie inštancie trest potvrdili, bolo by to vôbec prvýkrát v ponovembrovej ére, kedy bolo doživotie udelené za všeobecné ohrozenie a nie za vraždu. Ostatní odsúdení si ponechali lehotu na prípadné odvolánie.

Za metanol obvinili Česi už tretiu osobu

 Metanolová  kauza 

Sedlařík už bol vo väzení, Fiano, Křepela a Vacula zase vo väzbe, a sudca poslal do nej aj Jiroutka, Koláčka a Vanderku, teda ďalších odsúdených s najvyššími trestami. Do súdnej siene si pre nich okamžite prišli policajti. Obhajcovia proti tomu chcú podať sťažnosť.

„Dôvody pre väzbu sú zákonné. Predsa len existuje obava, že by vzhľadom na výšku trestov mohli utiecť a skrývať sa,“ povedal sudca.

Koláčiky a Vanderkovi udelil viac ako dvadsaťročné tresty, teda vyššiu, než navrhoval prokurátor. „Aj keď už bolo oznámené, že je zmes kontaminovaná, tak ju ďalej distribuovali. Koláček navyše odberateľom hovoril, že má všetko nezávadné. Minimálne dve úmrtia tak boli úplne zbytočné,“ vysvetlil prísnejšie právnu kvalifikáciu sudcu Koudela.

 Neexistujú dôkazy našej viny,  tvrdili Fiano s Křepelom

Fian a Křepela na súde tvrdili, že namiešali zmes určenú do ostrekovačov, Vacula však namieta, že o skutočnom využití zmesi vedeli.

„Neexistuje žiadny videozáznam, nahrávka hovoru alebo svedok, ktorý by dokazoval, že sme Vaculovy priviezli 10 tisíc litrov liehu. Jediným dôkazom je Vaculova výpoveď, ktorý ale zahmlieva a mení výpovede. Neviem, čo tým Vacula sleduje. V tomto prípade je veľa nevyriešených otázok, ktoré je potrebné otvoriť, môžu viesť niekam úplne inam,“ povedal vo svojej záverečnej reči Rudolf Fian.

Tomáš Křepela, majiteľ firmy na výrobu autokozmetiky Carlogic z Řitka pri Prahe, vyhlásil, že podľa neho proti nemu neexistujú žiadne dôkazy.
„Cítim sa nevinný, očakávam úplné oslobodenie. Nemal som potrebu dodávať Vaculovy nelegálne vyrobenú zmes. Mal som byť zakrývacím manévrom jeho nelegálnej činnosti,“ uviedol Křepela.

Z hlavných vinníkov kauzy zazneli slová ľútosti iba od hlavného distribútora Jiřího Vaculy. „Ľutujem to, čo sa stalo, je to veľké nešťastie. Ani vo sne by ma nenapadlo, že lieh bude závadný, od Fiana som vždy kupoval kvalitný lieh. Tromi dodávkami liehu som bol zákerne podvedený,“ poznamenal Vacula.
Zvyšných sedem obžalovaných na súde vyhlásilo, že sa síce cítia nevinní, ale následky kauzy ich mrzia a ospravedlňujú sa rodinám obetí.

 Tresty za otravu  metanolom 

Rudolf Fiano : doživotie
Tomáš Křepela : doživotie
Jiří Vacula : 15 rokov
Martin Jirout : 16 rokov
Alexander Jordán : 13 rokov
Aleš Svoboda : 12 rokov
Martin Cekota : 13 rokov a 6 mesiacov
Viktor Koláček : 21 rokov
Libor Vanderka : 20 rokov a 6 mesiacov
Robert Sedlařík : 8 rokov ( súhrnný trest )

Metanolové kauza začala 3. septembra 2012 a vyžiadala si päťdesiat obetí. Obžaloba postihuje len obdobie do konca roka 2012. Hlavným aktérom tak kladie za vinu 38 mŕtvych a ďalších 79 intoxikovaných vrátane ľudí s trvalo poškodeným zdravím.
Prípady poškodených od januára minulého roka sú vyšetrované mimo hlavnej vetva kauzy.