Systém nigerijských gangov využil český gang vrahov

1545

Dvaja z nich boli zavraždení. 

Bol medzi nimi obchodník s nehnuteľnosťami a podnikateľ sa záľubou v jachtingu. Súd v celej veci začne v polovici júna.
Žaloba kladie páchateľom za vinu, že v roku 2011 založili organizovanú skupinu. S jej pomocou potom po tri roky lákali podnikateľa na schôdzky v zahraničí, kde ich následne uniesli a vydierali. Všetkých sedem mužov je obžalovaných z účasti na zločineckej skupine. Okrem toho sú členovia obžalovaní z ďalších piatich trestných činov.

1. Prípad: Španělsko a sľub prehliadky jachty

Prvý skutok stal na prelome júla a augusta 2011. Páchatelia si vtedy vytipovali muža so záľubou v jachtingu a vylákali ho do Španielska. Vydieraného muža skupina pripravila celkovo o 34,2 milióna českých korún.
Michael Šváb si vytipoval poškodeného s tým, že disponuje značnými finančnými prostriedkami, má záľubu v jachtingu a prispieva na charitu. Šváb mu preto napísal e – mail pod vymyslenou identitou s tým, že sa mu stala rodinná tragédia a chcel by po nej darovať päť miliónov amerických dolárov na charitu pre deti. Predtým však dar chcel prebrať s niekým, kto na charitu prispieva. Pod touto zámienkou a prísľubom prehliadky jachty pozval Šváb budúcu obeť do španielskej Valencie.
Tam skutočne muž v júli odcestoval. Na letisku na neho čakal Michael Šváb, ktorý sa mu predstavil ako Robert Kelner. Zaviezol ho do činžiaku, kde čakali ďalší obžalovaní, ktorí mali na hlavách kukly. Keď poškodený vstúpil do spálne, vrhli sa na neho s pomocou násilia ho na zemi zaistili a nasadili mu na ruky putá, na nohy mu pripevnili reťaz a dali ho na posteľ.
Podľa obžaloby Šváb mužovi povedal, že si ho niekto najal, aby ho usmrtil. Môže ale objednávateľa preplatiť, keď mu vyplatí päť miliónov dolárov. Potom ho zavrel v izbe, nech si to rozmyslí. Páchatelia ho takto zadržiavali týždeň, po nejakej dobe mu dali najesť, napiť a uvoľnili mu putá tak, aby mohol vykonať osobnú hygienu.
Medzitým muž pod nátlakom páchateľom vydal platobný kartu ak nej PIN. Z nej vybrali 65 tisíc korún. Svojmu osobnému bankári potom zadal príkaz, aby mu previedol necelé dva milióny dolárov, pretože sa obával, že muži ublíži jemu aj jeho rodine.
Páchatelia potom prehliadnutému nasadili slnečné okuliare zalepenej páskou a vozidlom taxi ho zaviezli na letisko. Tam dostal letenku a vrátil sa späť do ČR.

2. prípad: Hráč pokru s miliónmi

V druhom prípade si člen gangu podľa obžaloby vyhliadol najúspešnejšieho českého hráča pokru. Lákal ho do Francúzska, ale vec zmaril kolega hráčov.
Martin Stazsko v novembri 2011 vyhral v Las Vegas na jednom turnaji zhruba 5 miliónov dolárov. Šváb ho nekontaktoval priamo, ale cez Asociáciu českého pokru, kde oslovil jej predsedu Milana Slamu.“V úvode všetko vyzeralo pomerne racionálne, Čiech Kelner pôsobiaci vo firme v Emirátoch s webom, e – mailom aj telefónom, ktorý chce pre otca svojho šéfa, údajne vášnivého hráča pokru, zabezpečiť vianočný darček v podobe súkromnej partie pokru s čerstvým vicemajstrom sveta. Ako by tenisovému fanatik dohovorili ‘ pinknutie ‘ s Federerom, “ popísal pre iDNES.cz Slama svoje počiatočné dojmy. Vymyslená hra mala prebehnúť vo francúzskom meste Cannes.“Súkromné lietadlo, peniaze do hry ak tomu veľkorysý honorár, pôsobilo to atraktívne, snáď aj reálne. Ale v pokri si na podobné ponuky dávame pozor, pretože ak sa objaví informácia, že niekto potenciálne môže do hry priniesť dosť peňazí, vyroja sa mnohokrát atraktívne ponuky, ktoré občas maskujú podvodné hry s cieľom pripraviť dotknutého o peniaze,“ podotkol Slama.
To, že nie je niečo v poriadku, ho prvýkrát napadlo, keď mu Šváb alias Kelner napísal, že to bude turnaj mimo kasíno. “ Bol som veľmi ostražitý a snažil sa zistiť podrobnosti. Jedna z mojich otázok bola, či hra prebehne v kasíne alebo privátne. V kasíne je vždy väčšia záruka, že je všetko čisté. Odpoveď bola, že všetko prebehne vo vile, ktorú rodina Kelnerovho šéfa vlastné, a všetko bude vlastne len rodinnou záležitosťou. Konzultoval som všetko s Martinom, ale ten po kolotoči turnajov World Series of Poker a mediálnym hone nemal voľný termín a ani v niekoľkých málo voľných dňoch, čo mal, nemal chuť hru absolvovať, pretože chcel byť s rodinou, “ dodal Sláma.
To tiež Kelnerovi oznámil, lenže ten sa s tým nechcel zmieriť a podľa Slámu začal stupňovať tlak s tým, že termín turnaja možno presunúť. „Celé to začalo pôsobiť podozrivo a ja som elektronickú komunikáciu slušne ukončil a prestal dvíhať telefón s tým, že protistrane dôjde, že nie je o čom rokovať,“ dodal Sláma.
Tým zrejme Stazskovi uchránil nielen peniaze, ale možno aj život.

3. prípad: Smrť v púšti

Neúspech v pokrovom svete však hlavu gangu neodradil od ďalšieho tipovanie obetí. Tentoraz si gang vybral podnikateľa s nehnuteľnosťami, ktorý sa poznal s prvou obeťou páchateľov a takisto sa pohyboval v prostredí jachtingu. Cieľom bolo vylákať ho na obchodné rokovania do Spojených arabských emirátov. Podľa obžaloby sa rokovaní malo týkať uzatvorenie zmluvy na práce na developerskom projekte v Bratislave. Poškodený súhlasil a bolo mu ponúknuté ubytovanie v apartmáne v Dubaji.
Jeden z obžalovaných apartmán skutočne prenajal. Podnikateľ za ním pricestoval v novembri roku 2012. Na letisku na neho čakal jeden z obžalovaných, ktorý ho naložil do taxi. Odcestovali do apartmánu, kde ho spolu s ďalšími prepadli. Nasadili mu na tvár kuklu, na ruky aj nohy putá a za použitia násilia a vyhrážok ho prinútili k vydaniu platobnej karty a oznámenia jej PIN kódu.
11. novembra ho donútili vypiť fľašu tvrdého alkoholu a nasadnúť do vypožičaného vozidla. Páchatelia plánovali, že ho zavezú do púšte, kde ho nechajú. Odviezli ho z Dubaja, vodič ich vysadil a odišiel. Páchatelia muža za použitia igelitové fólie začali dusiť a niekoľkými údermi udrel kameňom do hlavy ho usmrtili. Telo potom zahádzali pieskom. Páchatelia sa postupne zbavovali osobných vecí mŕtveho.
Páchatelia tiež z niekoľkých účtov previedli peniaze. Celkom zavraždeného pripravili o 1,8 milióna českých korún.

4. prípad: Zastrelený obchodník s nehnuteľnosťami

V tomto prípade zohral úlohu inzerát na luxusné nehnuteľnosti v centre Prahy, ktorý ponúkal jeden podnikateľ ku kúpe. Cena bola 8,2 milióna amerických dolárov. Ozval sa mu šéf gangu Šváb pod fiktívne identitou s tým, že má záujem si nehnuteľnosti prehliadnuť a rád by ich kúpil.
Gang si prenajal vilu vo Francúzsku, kam podnikateľa pozvali na schôdzku s fiktívnym investorom. Tá sa mala konať 6. marca minulého roka v Nice. O deň skôr päť obžalovaných odišlo cez Nemecko do Francúzska, kde sa ubytovali vo vile. Pre podnikateľa na letisko odišiel Šváb. Ten ho podľa obžaloby naložil do taxi a odviezol do vily, kde už čakali ostatní. Keď poškodená vstúpil do obývacej izby, napadli ho, na oči mu nasadili lyžiarske okuliare zalepené páskou, spútali mu ruky a mieril na neho pištoľou. Povedali mu, že si ich niekto najal na likvidáciu jeho dcér a že sa chcú dohovoriť, že ak im oplatí 40 miliónov korún, bude prepustený. Za ďalších desať miliónov mu povedia, kto si likvidáciu jeho dcér zadal.
Podnikateľ im však povedal, že toľko peňazí nemá, uvádza obžaloba. Následne ho gang prehľadal a vzal mu osobné veci vrátane mobilného telefónu. Potom ho pod hrozbou násilia donútili povedať, v akých bankách má uložené peniaze a v akej výške. Podľa obžaloby ho donútili e – mailom kontaktovať svojho bankára v Nemecku s tým, že má predať dlhopisy a akcie.
Podnikateľa väznili do 7. marca, potom ho z obavy pred prezradením odviezli na vyšetrovateľom neznáme miesto v Taliansku a odtiaľ všetci pokračovali smerom na taliansko – rakúskej hranice, pred nimi zišli z diaľnice a v katastri obce Varna na okraji vedľajšej cesty poškodeného pod zámienkou močenie vylákali z vozidla, jeden sa k nemu priblížil zozadu a strelil ho do zátylku. Stalo sa tak 8. marca minulého roka. Telo neskôr našli talianski policajti.Gang sa potom rozdelil. Časť obžalovaných odišla do Milána, kde vybrala 31 -tisíc korún z platobných kariet zavraždeného. Okrem peňazí spôsobili aj škodu na majetku vo výške 191 tisíc korún. O škodu vo výške 9,5 milióna sa pokúsili.

5. prípad: Inzerát na predaj jachty

Tiež v piatom prípade si vytipovali podnikateľa s nehnuteľnosťami. Tentoraz im ako vodítko poslúžila inzercie v časopise Yachting revue. Tam mal podnikateľ inzerát, že predá loď Azimut za 700 tisíc eur. Gang podnikateľa oslovil z vymyslenéj e – mailovej adresy. Michael Šváb sa mu predstavil ako Robert Kelner a prejavil záujem o zakúpenie lode alebo jej dlhodobý prenájom. Šváb alias Kelner dohovoril s majiteľom lode schôdzku na 27. januára minulého roka v pražskom hoteli Intercontinental. Tam sa stretli s poškodenými aj kapitánom lode a dohodli, že sa na loď obžalovaný pôjde pozrieť a ak sa mu bude páčiť, tak si ju kúpi.
Vo februári minulého roka Šváb a Dimitrov skutočne odcestovali do chorvátskeho Šibeniku, kde jachta kotvila. Tam jej majiteľovi povedal, že loď kupuje. Začiatkom marca pozval poškodeného aj s manželkou do Nice na podpis pripravenéj zmluvy. Podľa obžaloby mu sľúbil tiež zálohu 30 -tisíc eur. Podnikateľ s celou rodinou do Francúzska skutočne odletel. Mal však šťastie, pretože Šváb alias Kelner na neho na letisku nečakal. V Nice totiž gang podľa obžaloby už držal jednu svoju obeť a oboch podnikateľov chcel pôvodne zlikvidovať krátko po sebe. Lenže páchatelia spanikárili. Obávali sa, že by manželka mŕtveho obchodníka s realitami mohla volať na políciu. Obchodník jej totiž z Francúzska telefonoval. Majiteľa jachty preto nechali na letisku, bez toho aby ho ďalej ktokoľvek z gangu kontaktoval.

6. prípad: Obrazy, u ktorých sa dodnes nevie, či sú pravé

Posledný žalobou zdokumentovaný prípad sa týka obchodu s umením. Šváb a ďalší sa chceli zmocniť malieb, o ktorých sa domnievali, že sú to originály od Renoira a Picassa. Tie chceli vyviezť mimo Česka a predať za desiatky miliónov, ktoré by si rozdelili.
Začiatkom roku 2012 kontaktoval Šváb človeka, ktorý vlastnil obrazy, s tým, že má vážny záujem o ich kúpu. Dohovorili si preto schôdzku na 17. februára 2012. Pôvodné plán mal byť podľa obžaloby taký, že gang muža na spiatočnej ceste prepadne a kresby mu odcudzia. Jeden z obžalovaných ho preto vo februári 2012 odviezol z Olomouca do jednej z pražských galérií. Pretože si však muž vzal len jeden obraz, gang od lúpeže upustil a zvolil iný scenár.
Majiteľa diel 18. júna 2012 prepadli na dvore rodinného domu v Olomouci. Márne sa im snažil utiecť. Časť obžalovaných ho vyvliekla do pracovne nad garážou, kde mal podľa obžaloby trezor.
Páskou ho pripútali k stoličke, prelepili mu oči a vyhrážkami ublíženia na zdraví jeho rodiny a bitím ho prinútili k vydaniu kľúčov od trezoru, z ktorého odcudzili jeden obraz a desať kusov kresieb, peňaženku a bodáky k puškám za 5 400 korún. Majiteľ vyšiel z prepadnutia s odreninami a modrinami. Policajti si sú istí len so škodou 5 400 čk. Čo sa týka obrazu a kresieb za údajne 45 miliónov korún, nie je dodnes jasné, či sú pravé alebo to boli bezcenné falzifikáty.