Magnitogorsk získal Gagarinov pohár

569

Premiérový triumf v nadnárodnej súťaži zaznamenal tím z Uralu v sezóne 2013/2014, keď vo finále zdolal vtedajšie prekvapenie Lev Praha rovnako 4:3 na zápasy.
Ťahúňmi lídra Východnej konferencie boli v tejto sezóne jeho najväčšie útočné esá Sergej Mozjakin s Janom Kovářom, ktorí dominantným spôsobom ovládli kanadské bodovanie play off KHL.
Dovedna nazbierali 47 bodov, pričom každý z nich výrazne prevýšil hviezdu v drese CSKA Alexandra Radulova. Po Kazani a Diname Moskva sa Metallurg stal tretím tímom súťaže, ktorého meno sa do histórie víťazov zapísalo druhýkrát.

Gagarinov pohár v osemročnej histórii KHL zodvihli nad hlavu aj traja Slováci. Ako prvý v sezóne 2009/2010 útočník Roman Kukumberg, ktorého Ak Bars Kazaň zdolal vo finálovej sérii HC MVD 4:3 na zápasy.
Už o rok neskôr vyryli na pohár meno obrancu Tomáša Starostu so Salavatom Julajev Ufa. V rokoch 2012 a 2013 ho ukázal Trenčínu ďalší bek Dominik Graňák z Dinama Moskva.

Hlasy po siedmom zápase :

Jevgenij Timkin, strelec dvoch gólov Magnitogorska: „Pred siedmym zápasom finálovej série som celú noc nespal. Pri oboch gólových situáciách som veľmi nevymýšľal, jednoducho som vystrelil a padlo to tam.“

Iľja Vorovcev, tréner Magnitogorska: „Taktika pred rozhodujúcim duelom bola jasná – hrať disciplinovane, vyhadzovať puky z obranného pásma a využívať šance. Chlapci si zaslúžia veľkú pochvalu veď dokázali zvíťaziť nad silným súperom na jeho ľade.“

Alexander Radulov, útočník CSKA: „Prehrať rozhodujúci siedmy finálový zápas, to je na porazenie. Stála za nami celá Moskva, no napriek veľkej podpore fanúšikov sa nám nepodarilo zdolať silného protivníka.“

Finále play off KHL – 7. zápas:

CSKA Moskva – Metallurg Magnitogorsk 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 36. Mamin (Platt, Kiselevič) – 13. Timkin (Lee), 39. Lee (Kovář, Zaripov), 60. Timkin, vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: Jeřábek, Olenin – Sivov, Šeljanin

CSKA: Sorokin – Denisov, Zajcev, Kutuzov, Kiselevič, Panin, Sergejev, Pivcakin – Telegin, Da Costa, Radulov – Mamin, Kutuzov, Stoljarov – Pihlström, Andronov, Žarkov – Juňkov, Hjalmarsson, Makarov, Košelev

Metallurg: Košečkin – Birjukov, Antipin, Bereglazov, Lee, Chabarov, Tereščenko, Medvedev – Zaripov, Kovář, Mozjakin – Sjomin, Wolski, Filippi – Platonov, Timkin, Osala – Kajgorodov, Potechin, Železkov, Kosov

/konečný stav série: 3:4/