Sedem najčastejších mýtov a omylov okolo triedenie odpadu. Robíte ich tiež?

1104

Kam by ste vyhodili napríklad kartón od vajec? Je síce z papiera, ale… Server Ekolist.cz zverejnil sedem najčastejších mýtov v triedení odpadu.

Chyba č 1: Plastové obaly musia byť čisté

Do kontajnerov na plasty sa môžu okrem PET fliaš hádzať tiež vrecká, tašky, fólie aj iné plastové obaly. Nepatrí do nich obaly od potravín, v ktorých sú zvyšky jedla. Častým omylom je však mienka, že musia byť plastové obaly dokonale čisté. Nemusia. Veľkým problémom je však mastnota. Plastovú fľašu od oleja je potreba poriadne vymyť, najlepšie prípravkom na riad a teplou vodou. „Ak niekto nechce fľašu od oleja vymývať, nech ju radšej dá do zmiešaného odpadu,“ odporúča na serveri Ekolist.cz Lucie Paseková, ktorá zastupuje odpadovú spoločnosť SEWA Systém. Najlepšie vymyť, alebo aspoň poriadne vyškriabať treba tiež plastový kelímok od jogurtu. Nikto si však nemusia robiť ťažkú hlavu s vyhodením obalu od sprchového gélu, šampónu alebo iného drogistického tovaru. To totiž neobsahuje žiadne nebezpečné látky.

Chyba č 2: Obal od vajec patrí do papiera

Kartóny od vajec sú síce z papiera, ale už toľkokrát z recyklovaného, že ide o posledné uplatnenie hmoty. Papier sa môže recyklovať len sedemkrát, potom už je jeho vlákno tak krátke, že z neho nikto papier nevyrobí. Do modrých kontajnerov je preto nehádžte, zvoľte radšej zmiešaný odpad. Môžete ich tiež skompostovať. To isté platí pre ruličky od toaletného papiera.

Chýb č 3: Zrkadlo je vlastne sklo

Do skla nepatrí autosklo a pozlátená alebo pokované sklá, teda ani zrkadlo. Pokovovanie spôsobuje pri tavení totiž značné problémy. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánom, aj tie hádžte do zmesového odpadu.

Chyba č 4.: Obálka s okienkom sa do papiera dávať nemôže

Tu je to úplne naopak. Počas spracovania vytriedeného papiera dôjde k oddeleniu fóliových okienok či kancelárskych sponiek. Nijako to preto nevadí. Od obálok je len treba odstrániť prípadne plastový vnútrajšok.

Chyba č 5: Papierové vreckovky patrí do papiera

Hoci sú papierové vreckovky z kvalitného papiera, z hygienických dôvodov sa do modrých kontajnerov nehádžu. Recykláciu papiera totiž sťažuje akékoľvek znečistenie. Preto nie je vhodné vhadzovať do kontajnera na papier ani mastné alebo inak zašpinené papierové obaly. To isté platí pre laminovaný alebo voskovaný papier.

Chyba č 6: Polystyrén do plastu nie

Naopak, do plastu patrí. Polystyrénové termoobaly, do ktorých v reštaurácii zabaľujú jedlo alebo napríklad výplne krabíc s kľudom vhoďte do žltého kontajnera. Pozor dajte len na polystyrén, ktorý sa používa ako stavebné izolácie. Ak je na ňom omietka, musí sa vyhodiť ako stavebný odpad.

Chyba č 7: Nebezpečný odpad doma nemáme

Nebezpečný odpad je taký, na ktorom je vyznačený symbol preškrtnutého odpadkového koša. Takýto odpad nepatrí do žiadneho kontajnera vrátane zmesového odpadu. Nebezpečným odpadom sú napríklad prejdenej lieky alebo elektroodpad. Ak by ste ho vyhodili do koša alebo spláchli do záchodu, môže kontaminovať vodu alebo pôdu. Lieky by sa mali ideálne odniesť späť do lekárne, prípadne je od vás zoberú v zbernom dvore. Tam sa musí odovzdať aj zvyšky či obaly všetkých syntetických farieb, riedidiel, lakov, alebo moridiel. Nebezpečné odpady možno tiež odovzdať v rámci mobilného zberu, ak ho obec zorganizuje.