Janukovyča vyhodili dverami chce sa vrátiť oknom

993

Na tlačovej konferencii v Rostove na Done vyhlásil, že z Ukrajiny musel utiecť, aby zachránil život sebe a svojej rodine.

Ako chutí moc

„Moci na Ukrajine sa chopili fašistické sily,“ povedal Janukovyč v úvode tlačovej konferencie. Dodal, že dohoda s opozíciou, ktorú za sprostredkovanie Európskej únie podpísal, bola porušená. Janukovyč na splnenie podmienok spomínanej kompromisnej dohody naďalej trvá. Prezidentské voľby chce usporiadať tento rok v decembri, hoci opozícia, ktorá sa chopila moci, ich plánuje už koncom mája.
Svoj podiel viny podľa neho nesie aj „nezodpovedný prístup“ Západu k protivládnym nepokojom v Kyjeve. Výsledkom následného nedodržania dosiahnutej dohody s opozíciou bolo zaplavenie Kyjeva ozbrojencami, korí sú podľa neho známi aj za hranicami krajiny. Dôsledkom je chaos, bezprávie a teror a zvrhnutie vlády. Janukovyč v tejto súvislosti podotkol, že parlament nie je legitímny, keďže pracuje pod nátlakom radikálov.
Podľa Janukovyča je tiež nutné schváliť novú ústavu a vyšetriť pozadie násilností počas demonštrácií, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí. Do vyšetrovania by vraj mala vstúpiť aj Bezpečnostná rada OSN.

Na Ukrajinu sa vráti až po zaistení vlastnej bezpečnosti

Na otázku, či sa za niečo hanbí, odpovedal, že sa ospravedlňuje ľudu a veteránom, za to, čo sa stalo, a že nemal dostatok sily na udržanie stability a poriadku. Proruský líder sa vyjadril aj k udalostiam na Kryme. Podľa neho ide o „prirodzenú reakciu“ na zmenu režimu v Kyjeve vykonanú „zločincami“ a prívržencami nacistického kolaboranta Stepana Banderu. Zároveň však vylúčil vojenský zásah aj záujem o požiadanie Ruska o pomoc. Uviedol taktiež, že na Ukrajinu sa vráti až po zaistení vlastnej bezpečnosti.
Lietadlo s Janukovyčom vo štvrtok večer pristálo na vojenskom letisku v Rostove na Done na juhu Ruska v sprievode niekoľkých stíhačiek.
„Tresk z nadzvukových strojov bolo počuť asi pol hodiny v severozápadnej časti mesta, kde sa letisko nachádza,“ cituje RIA Novosti z agentúrnej správy. Janukovyč je podľa nej v Rostove ubytovaný v súkromnom dome a bezpečnostné zložky v súvislosti s jeho príchodom nenasadili žiadne posily.
Janukovyča spolu s kľúčovými členmi jeho vlády v sobotu odvolal ukrajinský parlament. Na zosadeného prezidenta následne vydali zatykač pre podozrenie z „hromadnej vraždy“.

Ukrajina požiada Moskvu o vydanie Janukovyča 

Ukrajina požiada Moskvu o vydanie Janukovyča, ak sa potvrdí, že je skutočne v Rusku. Podľa agentúry Reuters to oznámila ukrajinská prokuratúra. Na Janukovyča už predtým vydala medzinárodný zatykač a chce ho stíhať za krvavé protivládne protesty, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych. Moskva však Janukovyčovi prisľúbila ochranu.

Janukovyč požiada Moskvu o vydanie Ukrajiny  

Janukovyč sa vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok naďalej považuje za ukrajinského prezidenta, nové zmeny vykonávané ukrajinským parlamentom neuznáva. Udalosti v krajine označil za „mocenské vákuum a úplné bezprávie“, pretože nových ministrov dosadila do úradov „spodina“. Janukovyč tiež požiadal Moskvu o ochranu pred „extrémistami“, ktorá mu ju na ruskom území prisľúbila.
Prokuratúra tiež vyzvala na okamžité zadržanie desiatich bývalých vrcholných predstaviteľov štátu. Chytený by mal byť okrem iného bývalý generálny prokurátor Viktor Pšonka, ktorý je stíhaný „za zločiny proti ukrajinskému ľudu“.

Švajčiarsko vyšetruje Janukovyča z prania peňazí

Švajčiarska prokuratúra začala vyšetrovanie zvrhnutého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a jeho syna Oleksandra z prania špinavých peňazí.
Oznámila to prokuratúra v Ženeve. Oznámila tiež, že spolu s políciou už vo štvrtok ráno prehľadala Ženevskú kanceláriu firmy Oleksandra Janukovyča a zaistila niektoré dokumenty. Švajčiarské a rakúske úrady tiež zmrazili bankové účty Ukrajincov spojených s „Janukovyčovým klanom“.
„V Ženeve teraz prebieha trestné vyšetrovanie závažného prania špinavých peňazí proti Viktorovi Janukovyčovi a jeho synovi Oleksandrovi,“ oznámil úrad prokurátora Yvesa Bartossu podľa agentúry Reuters. Švajčiarska vláda medzitým vydala zoznam 20 Ukrajincov vrátane oboch Janukovyčov, ktorých majetok v lokálnych bankách nariadila zabavenie.
Rakúsko na žiadosť novej ukrajinskej vlády zmrazilo bankové účty 18 nemenovaným Ukrajincom, ktorí sú podozriví z porušovania ľudských práv počas demonštrácií a z korupcie. Oznámilo to podľa agentúry APA rakúske ministerstvo zahraničia.
Viedeň tento krok urobila po konzultácii s úradom ministerky zahraničia EÚ Catherine Ashtonovej. „Toto opatrenie má podobu predbežného zaistenia, kým nenadobudne účinnosť opatrení EÚ,“ uviedlo rakúske ministerstvo zahraničia. Vo vyhlásení nespomína, o aké osoby ide, ani o sume zablokovaných peňazí
EÚ sa už dohodla na sankciách pre predstaviteľov režimu zvrhnutého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča, na uvedenie konkrétneho zoznamu osôb do praxe sa ale naďalej čaká. Podľa analytikov niektoré krajiny EÚ po Janukovyčovom páde s ďalším krokom váhajú. Zatiaľ podľa Viedne nie je jasné, kedy zavedenie sankcií na úrovni EÚ nastane.