Španielski pohraničiari tam začiatkom februára pálili gumovými nábojmi do utečencov z Afriky. Najmenej 12 z nich sa následne utopilo. Ich smrť pripisujú miestny práve španielskej správe, EÚ chce incident vyšetriť.
Stovky utečencov sa každoročne pokúša nelegálne dostať do Ceuty, španielskej exklávy na samom severnom cípe Maroka. Spolu s Melillou, predstavujú tieto dve územie náležiace španielskej korune jedinou pozemnou hranicou Európskej únie s Afrikou, a sú tak častým terčom ilegálnych imigrantov. Každý, komu sa podarí postaviť na pôde členského štátu, má totiž podľa európskej legislatívy právo, aby jeho žiadosť o azyl bola riadne preskúmaná pred tým, než bude deportovaný späť.
Mnoho utečencov putuje až z Eritrey alebo Somálska a na ceste za lepšou budúcnosťou v Európe neváhajú dávať napospas svoje životy. Dúfajú, že zo španielskych exklávy ich delí už len malý krok ku „starému kontinentu“.
Začiatkom februára ale na riskantné ilegálne prechod na španielskom území doplatilo najmenej 12 z nich, keď sa snažili do Ceuty doplávať. Incident až vo štvrtok oficiálne potvrdil španielsky minister vnútra.
Španielska pohraničná stráž začala na plavající utecencov páliť gumovými nábojmi. Kým Madrid argumentoval, že pohraničiari nepálili do ľudí, ale len varovne do vody, a že nikto nebol zranený, Brusel sa voči takémuto postupu ostro ohradil a žiada vysvetlenie. Európsku úniu neobmäkčil ani argument, že sa údajne imigranti správali agresívne.
Viac ako dvadsiatke utečencov sa podľa všetkého podarilo na jednu z pláží v Ceute doplávať. Španieli ich však v rozpore s európskou legislatívou okamžite odovzdali marockým úradom, informoval server euobserver.com. Madrid to zdôvodnil neskôr tým, že nikdy v skutočnosti španielskeho teritória nedosiahli.