Najväčším zlyhaním je Líbya, povedal Obama pri hodnotení svojej prezidentskej éry

443

   Sám americký prezident to uviedol počas kritického hodnotenia svojho pôsobenia v úrade. Následne však prezradil aj to, na čo je naopak pyšný či aký bol jeho najhorší deň v úlohe prezidenta Spojených štátov.

    Reportér televíznej stanice Fox News sa amerického prezidenta okrem iného pýtal na jeho svetlé i temnejšie chvíle počas jeho pôsobenia v Bielom dome. Jeden z otázok sa potom týkal toho, čo Obama považuje za svoj najväčší omyl.

    „Pravdepodobne nezdar pri plánovaní, čo bude potom, až intervenuje v Líbyi,“ odpovedal americký prezident. Avšak samotná intervencia a zosadenie Kaddáfího bolo podľa neho správne rozhodnutie.

    Američania sa spoločne s ďalšími spojencami rozhodli zapojiť do bojov v Líbyi v roku 2011. Dôvodom bola ochrana ľudských práv tamojších obyvateľov, ktorí sa proti vtedajšiemu diktátorskému režimu začali búriť. Kaddáfí však proti protestujúcim použil vojenskú silu.

    Spojenci sa následne rozhodli v Líbyi intervenovať pod záštitou mechanizmu Responsibility to protect (Zodpovednosť chrániť). Cieľom tejto koncepcie je predovšetkým bezpečnosť a ochrana civilistov. Vojenská akcia v Líbyi tak bola prvou príležitosťou, pri ktorej bol tento koncept v Bezpečnostnej rade OSN priamo spomenutý.
 
    Avšak potom, čo bol líbyjský vodca zabitý miestnymi povstalcami, upadla krajina do politického, ekonomického i sociálneho chaosu. Posledných päť rokov tu o moc bojujú dve hlavné vojenské skupiny, pričom obe vytvorili vlastný parlament, ako aj vládu, uvádza server BBC.

    Oporu tu však počas dlhej nestability našiel tiež samozvaný Islamský štát. Všetky tieto faktory boli následne dôvodom, prečo sa táto krajina stala jednou z hlavných destinácií, odkiaľ do Európy prúdia utečenci.