Chcete mať peniaze v bezpečí pred štátom, uložte ich v Rakúsku, to odmieta zrušiť bankové tajomstvo

1527

To je pre Rakúsko vec národnej cti od roku 1978, keď ho zaviedlo

Únia príde ročne na daniach o bilión eur, čo si v čase krízy nemôže dovoliť

Na to je potrebná výmena všetkých informácií o príjmoch, čo prakticky znamená zrušenie bankového tajomstvo. Na zasadnutí ministrov financií v utorok v Bruseli Rakúsko a Luxembursko automatickú výmenu informácií odmietli.

Blokáda pomáha podvodníkom

Kritika prišla okamžite. „Blokáda Viedne a Luxumburgu pomáha len daňovým podvodníkom,“ povedal podľa Reuters taliansky minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni. Hneval sa aj francúzsky minister financií Pierre Moscovici: „Takto sa ďalej robiť nedá.“
Rakúsko opakuje, že výmenu informácií umožní, ale až potom, čo sa k automatickej výmene pridajú aj nečlenské štáty Únie – Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, San Maríno, Andorra a Monako. S tými sa Brusel snaží vyjednávať od mája, ale bez úspechu. Rakúsko sa obáva odlivu klientov do týchto krajín.
Podľa úpravy z roku 2003 nesmie žiaden členský štát inému členskému štátu odmietnuť poskytnúť informácie v daňových otázkach, ktoré poskytuje tretím krajinám.

Viedeň by prišla o miliardy

V Európe funguje Rakúsko ako bezpečný alpský sejf. Klientom zaručuje anonymitu a istotu, že sa na ich účty materské daňové úrady nedostanú. Rakúskym bankám to prináša miliardy eur.
Bankové tajomstvo sa berie v Rakúsku veľmi vážne. „Ide o súčasť rakúskej kultúry šetriť a je to dôležité pre všetkých klientov, ktorí si potrpia na súkromie,“ hovorí pre agentúru APA hovorca bankového sektoru v rakúskej hospodárskej komore Franz Rudorfer.

Nie sú to len jednotlivci,

ale aj dôchodkové fondy, poisťovne či investičné fondy. Podľa údajov Rakúskej centrálnej banky bolo v roku 2012 na kontách zahraničných klientov viac ako 52 miliárd eur. Najviac to láka susedných Nemcov. Tí majú v Rakúsku uložených 23 miliárd eur.