Putinovská stopa kauzy Panama Papers. Miliardy ukrýval čelista aj bankár

532

   Dve miliardy dolárov však na účtoch v daňových rajoch obhospodarovali jeho blízki priatelia, medzi ktoré patrí čelista Sergej Roldugin či riaditeľ banky Rossija Jurij Kovaľčuk.

    Najväčší únik tajných dokumentov v histórii pred niekoľkými hodinami odhalil, že desiatky vysokých politických činovníkov ukrývajú svoje imanie v daňových rajoch pod patronátom spoločnosti Mossack Fonseca. V popredí uniknutých dokumentov sú mená ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona či niekdajší premiér Kataru a Jordánska.

    Na zozname sa objavuje aj meno Sergeja Roldugina. Ten na prvý pohľad príliš pozornosti nebudí. Pri zakladaní bankových účtov vo Švajčiarsku a Luxembursku sa v minulosti zaručoval, že nie je verejne činnou osobou ani obchodníkom. Na účtoch v daňových rajoch pritom podľa uniknutých dokumentov nahromadil okolo sto miliónov dolárov. Ako je možné, že profesionálny čelista disponuje takým majetkom, navyše šikovne ukrytým v offshoreových firmách?

    Odpoveď je zrejmá pri pohľade na okruh blízkych Rolduginových známych, medzi ktorými dominuje ruský prezident Vladimir Putin. Ruskému vladárovy predstavil jeho súčasnú manželku Ljudmilu a je kmotrom jeho najstaršej dcéry Máriu, pripomína server The Guardian. Putin ho na oplátku menoval umeleckým riaditeľom petrohradského Štátneho múzea divadla a hudby.

     Zrejme aj s pomocou Putina v minulosti, napriek svojim tvrdeniam o tom, že sa nepohybuje v obchodnej sfére, investoval do akcií najväčšej ruskej televíznej reklamnej spoločnosti Video International. Vlastní tiež minoritný počet akcií výrobcu ruských nákladných automobilov Kamaz a drží 3,2 percenta podielov v banke Rossija.