A.BELOUSOVOVÁ: Stanovenie kvót pre ženy vo verejných funkciách ma uráža

415

Podľa jej názoru sa takýmto spôsobom problém nepriaznivého postavenia žien v spoločnosti nevyrieši.
„Mňa to dokonca uráža, pretože ženy sú dostatočne šikovné na to, aby sa dostali do politiky, ale vtedy, keď v celospoločenskom meradle budú odstránené bariéry, ktoré to ženám znemožňujú,“ uviedla v rozhovore pre TASR. Belousovová spomenula finančnú nedostupnosť služieb, ktorá je najčastejšie príčinou toho, čo ženy blokuje v budovaní si kariéry.
Za katastrofálnu označila situáciu s nedostatkom predškolských zariadení. „Chceme túto tému otvoriť s kompetentnými aj na pôde ľudskoprávneho výboru. Určité opatrenia sa síce urobili, ale tie veci ešte viacej skomplikovali, pretože pre bežnú ženu nie sú súkromné jasle alebo škôlky dostupné,“ poznamenala šéfka parlamentného výboru.
Podľa nej by bolo zaujímavé posúdiť možnosť, či by zamestnávatelia ako zriaďovatelia jasieľ a škôlok mohli počítať s pomocou štátu prostredníctvom daňových úľav. „To je konkrétny krok, ktorý by podporil uplatnenie žien v spoločnosti a v zamestnaní,“ myslí si Belousovová.
Zákonom stanovenému podielu žien v politike nie je naklonená ani predsedníčka výboru pre rovnosť šancí mužov a žien rumunského parlamentu Ancuta Pocora, ktorá je v týchto dňoch so svojimi kolegami na návšteve Slovenska. „Osobne nepodporujem príliš túto vec, ale popritom všetkom som presvedčená, že čím viac žien by bolo v parlamente, tým by s väčším úspechom mohli bojovať o svoje postavenie a odstrániť všetko to, čo ich v tomto momente ešte zaťažuje,“ uviedla pre TASR.
O kvótach sa v ich krajine takisto diskutuje na rôznych fórach už niekoľko rokov. Rumunsko nemá sformulovaný presný návrh, ako by to malo byť uzákonené. „Snažíme sa pracovať tak, aby sme podporovali preniknutie čím viac žien do parlamentu a štátnych organizácií, aby samy mohli prispievať k potieraniu rodovej nerovnosti,“ dodala.