Adepti bojových umení zložia na zem býka len s pomocou holých rúk, bez toho aby ho usmrtili

1622

Na východe Číny majstri bojových umení prevádzkujú originálny spôsob býčích zápasov, bez toho aby zviera usmrtili. Zložia na zem býka len s pomocou holých rúk, píše agentúra AFP.

Keď stál dvadsaťjedenročný Li Čen prvýkrát pred mohutným dospelým býkom, netváril sa príliš statočne. „Naozaj som mal strach. Bol to poriadny býk,“ hovorí.

Nebezpečenstvo je veľmi reálne. Zápasníci môžu skončiť s nohou rozdrvenou váhou zvieraťa, môžu byť zašliapaní či dokonca nabodnutí na rohy.

Ale Li Čen nakoniec svoj strach prekonal. Patrí k skupine športovcov praktizujúcich túto disciplínu v Centre bojových umení Chaj-chua v Ťia-sing ležiacom asi 100 kilometrov východne od Šanghaja.

 Pri zápasoch netečie krv a  nie sú kruté 

Tradičný šport moslimského etnika Chuej je tŕňom v oku čínskym ochrancom zvierat, podľa ktorých je toto predstavenie formou krutosti voči býkom.

Avšak šéf centra Chan Chaj-chua takú kritiku odmieta. „Pri našich býčích zápasoch netečie krv a nie sú kruté v porovnaní so španielskou korida, kde býk zahynie,“ vyhlasuje tento urastený šesťdesiatpäťročný muž.

Toto video musíte vidieť!

Býk je prvýkrát oslobodený z reťazí. Toto video vás dojme!

Zvieratá sú privádzaná do amfiteátra, kde sa predstavenia usporadúvajú pre turistov. Rohy a tlamu majú býci na povraze, aby nad nimi bola udržaná kontrola. Hlavou býka sa otáča sprava doľava, aby dostatočne znervóznel. Potom vstupuje zápasník na scénu.

„Používame naše hlboké znalosti bojových umení a ich techniku, aby sme skolili býka na zem, bez toho aby sme ho zranili,“ vysvetľuje Chan Chaj-chua. Zápasník získava body zakaždým, keď sa mu podarí dostať zviera na zem.

 ,Býk nie je tak  zlý’ 

„Problém tkvie v tom, že človek a býk nemajú rovnakú váhu. Ale akonáhle býka dobre spoznáte, uvedomíte si, že nie je tak zlý,“ zdôrazňuje dvadsaťtriročný Li Po.

Obratnosť z bojových umení zápasník využije vo chvíli, keď uchopí mohutný krk zvieraťa. Pošliapaniu sa vyhýba sériou drobných krokov. Zvieratá vyzerajú akoby bez záujmu, alebo sú rozzúrené, padajú na zem, alebo sa snažia utiecť najbližším východom.

 Adepti bojových  umení 

Chan Chaj-chua je uznávaný úradmi ako nositeľ nehmotného kultúrneho dedičstva. Každoročne organizuje súťaže v tejto forme zápasov s býkmi. Tie podľa neho priťahujú športovcov z rôznych disciplín: zmiešané bojové umenie, judo alebo taekwondo.

V Španielsku v aréne zvíťazil býk

Chan dúfa, že sa táto disciplína dostane na olympijské hry. „Zápas s býkom odráža inteligenciu a techniku ​​zápasníka. Umožňuje samozrejme tiež rozvíjať silu a vyskúšať si odvahu. Bolo by úžasné, keby sa táto disciplína mohla stať olympijským športom,“ dodáva Chan Chaj-chua.

Keď sa býk dostane z klietky