AGRO: Program rozvoja vidieka pomáha Mestským lesom Košice investovať

1111

„Rozbehnuté projekty a dobiehanie jednotlivých platieb za ne, ide hlavne o PRV, znamenalo, že sme vlani nemali problém s finančnými tokmi a nedostatkom reálnych finančných zdrojov. Aj keď sme všeobecne museli utlmiť investície, predsa sa vďaka nenávratnej finančnej pomoci (NFP) niektoré realizovali aj v tomto krízovom roku,“ uviedol riaditeľ Mestských lesov Julian Tomaštík. Informoval, že v projektovom plánovaní získala spoločnosť v rokoch 2003 – 2009 vyše 997.000 eur, ktoré smerovali predovšetkým do údržby cestnej infraštruktúry a obnovy lesnej techniky.       Vlani v máji, spresnil riaditeľ, schválili košickým Mestským lesom v rámci PRV na roky 2007 – 2013 projekt rekonštrukcií lesných ciest v celkovej hodnote 636.525 eur. Spoločnosť už prijala prvú platbu za realizáciu troch lesných ciest – Čierna dolina, Kovaľská a Strašný jarok. Zostatok vo výške 159.313 eur za lesnú cestu Potoky očakávajú v priebehu tohto roka, keď im vyhodnotia aj projekt obnovy techniky, podaný v júli 2008. Týka sa obstarania novej odvoznej súpravy na drevo a zemného stroja v sume 140.148 eur, čo je 50 % z celkových oprávnených investičných nákladov.
      Na základe zverejnenej 2. výzvy v rámci PRV v plánovacom období 2007 – 2013 Mestské lesy Košice pripravili a vlani v októbri podali projekt ďalšej etapy rekonštrukcie lesných ciest a ozdravných opatrení v celkovej výške 1,23 milióna eur. 
      Využiť nenávratne projektové financovanie plánujú Mestské lesy Košice aj na zriadenie centra environmentálnej výchovy a lesnej pedagogiky v košickej lokalite Čermeľ – chaty Diana a Hlinné. V súčasnosti pripravujú projekt tak, aby mohol byť predmetom dostupných programov a grantových schém. 
      Vlani si lesníci v mene mesta Košice ako 100-% akcionára Mestských lesov uplatnili náhrady kompenzujúce hospodárske obmedzenia, vyplývajúce z rešpektovania záujmov štátnej ochrany prírody v lesných porastoch Prírodnej rezervácie Vysoký vrch a Národnej prírodnej rezervácie Bujanovská dubina, Bokšov, Sivec a Vozárska. Náhrady im stanovili na základe znaleckých posudkov vo výške 20.006 eur. Poukážu ich do mestského rozpočtu a tieto financie budú doplnkovým zdrojom financovania rekonštrukcie lesnej cestnej siete na území lesoparku.
      Mestské lesy Košice žiadali v rokoch 2008 a 2009 z PRV aj priame platby na plochu lesnícky obhospodarovaných chránených území NATURA 2000 v 5. stupni ochrany na ploche vyše 500 hektárov vo výške takmer 24.000 eur ročne. Na základe aktuálneho rozhodnutia Pôdohospodárskej platobnej agentúry im však žiadosť zamietli, keďže po prieťahoch pri aplikácii predpisov obce, mestá a cirkev z okruhu tejto platby vylúčili a priznali ju len súkromným vlastníkom. „Mesto Košice aj samotní lesníci považujú tento prístup za diskriminujúci, pretože tieto lesy plnia dôležité celospoločenské funkcie,“ dodal Tomašík.