Ak budú chcieť zlodeji šperky z lúpeže speňažiť, drahé kovy pretavia a diamanty prebrúsia

1333
Klenoty, ktoré už neuvidíte

Hoci šperky, ktoré boli v pondelok ukradnuté z drážďanskej klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba), majú nevyčísliteľnú historickú hodnotu, sú pre zlodejov prakticky bezcenné. Podľa nemeckej rozhlasovej stanice SWR si to myslí Dirk Syndram, dlhoročný riaditeľ klenotnice, v ktorej sú uchovávané cenné zbierky spolkovej krajiny Sasko.

Rozpredaj koristi nie je podľa neho možný, pretože každý znalec ukradnuté šperky spozná. Hrozí tak ich zničenie, ak sa zlodeji rozhodnú drahokamy zo šperkov vytrhať a predať ich samostatne.

„Všetko sú to výbrusy z 18. storočia, takéto kamene nie je jednoduché speňažiť,“ vysvetlil nemeckému rozhlasu Syndram s tým, že hodnotu šperkom dáva práve ich veku a fakt, že tieto 300 rokov staré kusy sú veľmi zachovalé.
Ak by sa zlodeji rozhodli diamanty a ďalšie drahé kamene zo šperkov vytrhať, stratili by drahokamy hodnotu. „Urobiť by to bola hlúposť,“ mieni Syndram.

Holandský detektív Arthur Brand, ktorý sa preslávil úspechmi pri pátraní po rade umeleckých diel, v rozhovore s portálom Spiegel Online povedal, že existujú v podstate dva typy zlodejov. Prvým sú tí, kto si myslia, že budú mať kupca. „Tí ale nie sú. Kto by kúpil niečo, čo nemôže ukázať priateľom a čo nejde dediť?“ Uviedol Brand. Títo zlodeji potom hľadajú alternatívne možnosti, ako prísť k peniazom, snažia sa napríklad vydieraním získať vyplatenú poistku.
Oveľa horšie je podľa Branda prípad, keď za krádežou stoja skutoční profesionáli, ktorí drahé kovy pretavia a diamanty vytrhajú a prebrúsia. „Títo zločinci vedia, že väčšina umeleckých predmetov je ako celok nepredajná,“ povedal s tým, že akonáhle sa do úprav a tavby pustia, sú šperky navždy stratené. „Preto možno len dúfať, že v prípade Grünes Gewölbe ide o zlodeja, ktorí sa to pokúsi predať, čím uviaznu v sieti polície,“ uviedol.
Ak v Drážďanoch udreli profesionáli s cieľom lup rozobrať a pretaviť, musí podľa Branda konať polícia rýchlo, inak exponáty už nikdy nikto neuvidí.
Stále vraj ale existuje šanca, že sa časom objavia. Ako príklad spomenul detektív zlatý prsteň Oscara Wildea, ktorý bol v roku 2002 ukradnutý z Oxfordu a o ktorom sa predpokladalo, že bol ešte toho istého roku roztavený. „Ja som tomu ale neveril a prsteň som našiel,“ povedal Brand o svojom tohtoročnom úspechu.