Ako chutí krv?

4525

Ako vlastne vznikol? Existuje vôbec alebo je to len prelud bláznov, ktorí sa opájajú vo svojich vlastných ilúziách? Kam až siaha táto krvou napísaná história?

Kto to je upír?
V slove vampír alebo upír sa skrýva démonická bytosť, ktorá sa zdanlivo podobá na človeka, ale jeho bledá pokožka a zahrotené tesáky hovoria o inom. Svoj nočný život si spestruje lovom na nevinné obete so zámerom nasýtiť sa krvi. Lietanie, zmena podoby na zvieraciu, ovládanie myslí zvierat, tým všetkým sa odlišujú vampíri od človeka.
Legendy hovoria, že sa ich dá zbaviť len pomocou cesnaku, kríža, svätenej vody alebo striebra (to platí aj u vlkolakov).

Ako to bolo...
Keby sme chceli zaryť do hlbokej minulosti, dozvedeli by sme sa, že už pred piatimi tisícročiami verili v kult vampírov. Boli to Sumeri, ktorí poznali príšeru menom Ekimmu. Aj keď v tomto prípade sa ešte nedala zaradiť do klubu klasických upírov. Povstávala z hrobov ľudí, ktorí boli zavraždený a vteľovala sa do žijúcich osôb aby sa zvnútra živila ich životnou energiou. Jediný spôsob, ako sa jej zbaviť bolo použitie očistného rituálu za pomoci ohňa a vody. Zaraďujeme ju tak medzi prvé energetické upíry v histórií ľudstva.
Podobná bytosť – Čiang-ši strašila aj v starovekej Číne, ktorá sa živila ľudskou krvou. V tomto prípade už môžeme hovoriť o skutočnom upírovi. Do vampirzoznamu sa pripojil ďalší upír Rakšasis z Indie, ktorý si rád pochutnával na ľudskej pečeni. Bohyňa Kálí pripomínala našu legendu o krvavej Čachtickej panej, ktorá sa taktiež rada čvachtala v krvi aby si zachovala životnú silu a večnú krásu. Upír v Malajzii desil ľudí tak, že povstával z detí, ktoré zomreli pri pôrode a v severnej Amerike obete napádal démonický Itzpapalotl, ktorý sa živil ich krvou.
Veľkú škvrnu v dejinách vampirizmu zanechal hlavne stredovek.

Čo má spoločné porfýria (choroba) s vampirozmom?
Veľa. Porfýria nie je bežné ochorenie. Dnes však pre odborníkov nie je cudzie.
Radí sa medzi metabolické choroby, pri ktorých znížená aktivita niektorého z enzýmov spôsobuje hromadenie takzvaných profyrínov v tkanivách pacienta. Poznáme viacej druhov porfýrie. Niektoré typy majú na svedomí až neurologické či psychiatrické problémy, bolesti brucha i zvýšené ochlpenie, mimoriadna citlivosť na svetlo, poškodenie pokožky, jej mŕtvolne nápadne bledé sfarbenie a pri iných je pacient nadmerne citlivý na ultrafialové žiarenie. Zvláštnosťou je aj čerený moč postihnutých a červeno fluoreskujúce zuby, najmä v ultrafialovom svetle. Na základe týchto príznakov a vybájených tvrdení začali byť títo ľudia prenasledovaní ako nebezpečné osoby.

Zoznam krvavých osobností
Gróf Vlad III. Dracula narodený v roku 1431 v Transylvánii (oblasť dnešného Rumunska). Veľa ľudí spája s vampirizmom práve Draculu. V skutočnosti však Vlad III. nebol žiadnym šialeným okrídleným démonom, ale vládcom Valašska a skúseným vojvodcom. Autori ním boli len inšpirovaní (napr. v románe Brama Stokera – Drakula, r. 1897) a prepožičali si jeho meno a taktiež aj niečo z povesti a to bola jeho nemilosrdnosť. Mal veľmi kruté detstvo a to ho neskôr viedlo k drsným opatreniam, ktoré prevádzal vo svojej krajine. Neznášal všetkých zlodejov, lenivcov, povaľačov, nečestných a pätolizačských ľudí a tých trestal nabodávaním na kôl. 

Alžbeta Báthoryová – krvavá čachtická pani. Pochádzala z bohatého šľachtického rodu. Údajne sa kúpala v krvi panien aby zostala mladá a krásna, mučila tieto nešťastnice, zubami vytrhávala kusy mäsa z ich ešte živých tiel. Na základe toho o nej vznikli upírske mýty. Bola skutočne vinná? Alebo sa stala len obeťou politických intríg? Aby sme zistili pravdu, museli by sme sa presunúť asi o štyristo rokov dozadu.

Bc. Lenka Mušková