Ako je možné, že sa z britskej školáčky stane fanatická islamistka a neľútostná teroristka?

909

 

Stojí biela vdova za masakrom v Keni?

Táto celosvetovo hľadaná teroristka je médiami spájaná s masakrom v nákupnom centre Westgate v Nairobi. „Nemyslím si, že by s týmto útokom mala niečo spoločné,“ hovorí Wishart s tým, že už od puberty bola ale čudáčka. Samantha Lewthwaiteová sa do povedomia verejnosti dostala v roku 2005. Jej manžel Germaine Lindsay bol jedným zo strojcov atentátu v Londýne, kde zomrelo vyše päť desiatok ľudí a sedem stoviek ich bolo zranených.

„Jej kroky dávali zmysel“

Čo ale viedlo k tomu, že sa vždy trochu podivínska, ale obľúbená, stala fanaticky bojujúca v mene džihádu? Adam Wishart sa vydal pátrať po živote tejto ženy, ktorú pre napojenie na teroristické skupiny hľadá Interpol. A objavil bizarnú i všednú osobu zároveň. „Vždy ma prekvapí, ako je to všetko hrozne banálne. Príbeh o terorizme je vždy o tom, že nejakí nenávistní kazatelia vymývajú ľuďom mozgy. Myslím ale, že je to oveľa jednoduchšie, „citoval dokumentaristu The Guardian.

Wishart, ktorý po živote Samanthy pátral dlhšie ako rok, si myslí, že takmer všetky jej kroky dávali svojim spôsobom zmysel. „Pravdaže krok, ktorý u Samanthy zmysel nedáva, je ten, keď si začala myslieť, že násilie je tá správna cesta.“ Práve konverzia na islam je podľa Wishart na Samanthe najviac fascinujúce. Podľa jeho názoru je jej príbeh pomerne priamočiary: mladá dievčina, ktorá bola sklamaná z rozvodu rodičov, sa intenzívne priatelila s moslimskou rodinou, ktorá bývala cez ulicu. „Potom ju niekto zoznámil s Germainom Lindsayi. Pravdepodobne vzájomne tlačili jeden na druhého, až vyhodili do vzduchu londýnske metro. Na jednej strane to má jasné vysvetlenie, aj keď napríklad banálne. Niekoho stretnete, jeho názory vás ovplyvní a to vás posunie ďalej. Na druhej strane, keď sa rozhodnete odpáliť metro a zabiť nevinných ľudí, to je nepochopiteľné, „hovorí Wishart.

Samantha sa svojou radikalizáciou netají, ba naopak ju nosí veľmi hrdo. Keď jej manžel zabil v Londýne 7. júla 2005 seba a ďalších 26 ľudí, bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Čakala ich druhé dieťa, prvému synovi bolo v tú dobu 14 mesiacov. V roku 2008 si preto začala hľadať nového manžela. Trvala na tom, že musí byť džihádistom. „Poznám jej vkus. Chcela veľmi pohľadného muža tmavšej pleti, ktorý by vehementne bojoval za vieru, „rozpráva vo Wishartovo dokumente White Widow: Searching for Samantha jej známy.

Dokonca existujú svedkovia, ktorí tvrdia, že Samantha o svojich potenciálnych manželoch diskutovala s radikálmi. Chcela vedieť, či sú dostatočne radikálni, inak by sa za neho nevydala.

Nakoniec nového manžela predsa len našla. Vieme o ňom síce len málo, pravdepodobne pochádza z Kene a je otcom tretieho a štvrtého dieťaťa Samanthy. „Alah mi požehnal najlepšieho manžela. Dostala som to, čo som chcela: muža, ktorý by obetoval všetko Bohu a žil život, v ktorom bude terorizovať neveriacich, „napísala Samantha vo svojich poznámkach, ktoré zabavila kenská polícia v roku 2011. Vtedy polícia získala cez 60 strán jej diára aj falošný pas.

Teplo rodinného krbu

Podľa režiséra Wishart získala ale jej osobnosť až mytologický pátos. Médiami je spojovaná aj s teroristickým útokom v nákupnom centre v Nairobi, britský bulvár ju dokonca označil za hlavu teroristickej organizácie. Nie je síce pravdou, že by biele vdovy nemali vo veliteľskej štruktúre miesto, napriek tomu sú čoby ženy chápané skôr ako opora. Majú zásadnú úlohu v podpore džihádu: majú ho propagovať a vychovávať deti k láske k svätej vojne. Tento motív sa veľmi často objavoval v poznámkach Samanthy. „Nedávno môj manžel prehovoril s osemročným synom a päťročnú dcérou. Spýtal sa ich, čím chcú byť, až budú dospelí. Mali síce veľa odpovedí, ale zhodli sa, že chcú byť mudžahedíni (moslimovia, ktorí bojujú v ideologickom, ale najmä fyzickom boji džihádu; pozn. Redakcie), „napísala Samantha.

Ostatne aj ďalšie jej zápisy hovoria o tom, že dbala na udržiavanie rodinného krbu. Navyše predstierala, že jej materinský jazyk, teda angličtina, je až jej druhý jazyk. „Keď muž príde domov – krásna manželka, jedlo pripravené, deti čisté – okamžite zabudne na bolesť svojho dňa, vždy sa bude chcieť vrátiť domov. Žena mu pomôže s kabátom a nakŕmi ho, „napísala. Inokedy si zase poznamenala, že musí pripraviť „nejaké drinky a vyzerať skvele“. Podľa Wishart chcela Samantha žiť veľmi tradičné a konzervatívne manželský život, ktorý ju umožnila len teroristická bunka. 

Sám Wishart prišiel do Nairobi, miesta útoku teroristov spájaných so Samanthou, krátko po tragédii. „Som si celkom istý, že nestála pri zrode myšlienky útoku na Westgate. A pravdepodobne s tým ani nemala nič spoločné. Ľudia údajne videli ženu so zbraňou v ruke, ale to sa nepotvrdilo. Takto sa dostala na titulné strany novín, „hovorí Wishart. Nepochybuje ale o tom, že náklonnosť k fanatizmu je už v jej povahe.

Z dlhšie než ročného pátraní si o Samanthe odniesol silný dojem: „Vždy bola tak trochu radikálna. Ľudia v triede vedeli, kto je. Ale tiež ju mali radi. Oni ju naozaj mali radi, „dodáva. Priatelia o Samanthe ale veľmi hovoriť nechcú, podľa Wishart je to preto, že svojím spôsobom cítia istý podiel viny. „Nie je jasné, čo urobila. Zmätok panuje aj v tom, kto Samantha, ich kamarátka, skutočne bola. Tiež cíti určitú vinu. Mohli snáď urobiť niečo, čo by zabránilo nešťastiu? „Pýta sa.