Američan bojuje po boku Kurdov s islamistami. Nie je to žiadna videohra, varuje

1315

     Randy „Red“ Roberts má za sebou bojové skúsenosti z americkej armády, absolvoval dva turnusy v Iraku. Zo služby neskôr odišiel a začal študovať grafický dizajn na univerzite v New Yorku. Onedlho však štúdium zanechal a chopil sa opäť zbrane. Nemohol sa už v televízii pozerať na zverstvá, ktoré páchajú v Sýrii a Iraku stúpenci Islamského štátu.

    Najprv sa chcel vrátiť do americkej armády a proti islamistom bojovať „oficiálne“. Do služby ho však neprijali kvôli tetovaniu. Pentagon totiž v septembri 2013 zakázal akékoľvek tetovanie, ktoré sa nedá skryť pod uniformou. Zmeny sa dotkli aj existujúcich vojakov, ktorí si musia nechať nevhodné kresby na vlastné náklady odstrániť.

    Roberts sa preto rozhodol, že na bojisko odíde ako dobrovoľník. Na Facebooku si našiel kontakt na jednu z ozbrojených kurdských skupín, skončil so štúdiom a nasadol na lietadlo s cieľovou stanicou Irak. Len za cestu a vybavenie vraj utratil tisíce dolárov. „Cítil som, že s armádnymi skúsenosťami z tohto regiónu by som nejako mohol prispieť,“ vysvetlil pre server CNN Roberts.

Po príchode do Iraku sa Roberts zúčastnil úspešnej ofenzívy pri meste Kirkúk, v Sýrii bojoval v bitke pri meste Džarábulus. Potom sa z bojísk presunul do výcvikového centra, kde odovzdáva svoje skúsenosti novým regrútom. Niektorí z nich pred príchodom na Blízky východ nikdy nedržali v ruke zbraň.

Podľa Robertsa si veľa ľudí mysli, že skutočná vojna sa podobá počítačovým hrám. Realita je však podľa neho iná. Človek stretne veľa ľudí, ktorí si myslia, že je to ako hrať Call of Duty. Myslia si, že keď vie stlačiť tlačidlo na ovládači, tak to potom dokážu aj v skutočnosti,opisuje prístup niektorých nadšencov Roberts.