Ak si myslíte, že ľudské telo je len schránka a to podstatné je ukryté vo vašom mozgu, potom by sa vám mohla páčiť ponuka kalifornskej spoločnosti Nectome. Tá totiž ponúka, že mozog perfektne zaistí v čo najlepšom stave, a to až do tej doby, kým ľudstvo nevymyslí umelé tela alebo nenájde nejaký iný spôsob, ako mozgy opäť priviesť k životu. Má to ale jeden háčik, napred vás kvôli tomu musia zabiť.
Jeden z predpokladov je, že budúca technológia umožní získať a spracovať pomocou počítača všetky informácie z mozgu. Spomienky, myšlienky, idey, skrátka čokoľvek, čo v ľudskom mozgu je. To by v podstate znamenalo, že by sa na nejakej úrovni podarilo kompletne obnoviť danú osobu. Je to samozrejme len teória, nič podobné zatiaľ možné nie je, na druhej strane sa o týchto možnostiach medzi futurológom už pomerne dlho diskutuje. K tomu, aby niečo také bolo možné, je ale potrebné mať predovšetkým mozog dotyčného. A tu nastupuje služba firmy Nectome.
Tá ponúka, že mozog umiestnia do špeciálneho roztoku, v ktorom ho bude možné udržiavať prakticky nekonečne dlhú dobu. Bude to v podstate niečo ako balzamovanie, avšak problém je v tom, že k nemu má dôjsť ideálne ešte pred smrťou. V podstate pôjde o niečo ako asistovaná samovražda alebo eutanázia. Aby mozog bol v čo najlepšom stave, nesmie dôjsť k žiadnemu omeškaniu. Rozhodne túto metódu nemožno použiť u človeka, ktorý zomrel pred niekoľkými hodinami.
Ide o veľmi kontroverznú metódu, ktorá má navyše mnoho ďalších zádrhov. Zatiaľ bola podľa tvrdenia spoločnosti Nectome vyskúšaná len na mozgu prasaťa, ktorý bol údajne takto nabalzamovaný a uložený, a je možné vidieť všetky synopsie, záhyby a mozog vyzerá vraj veľmi dobre. Lenže vôbec nikto nevie, či je to vôbec správna cesta k tomu, aby bol uchovaný aj obsah mozgu. Že mozog vyzerá po fyzickej stránke „ako živý“ neznamená, že sú v ňom stále uložené nejaké myšlienky alebo informácie. Možno je to len dobre vyzerajúci kus mŕtvej tkane.Tento argument odmieta napríklad prezident Nadácie pre uchovávanie mozgov (Brain preservation foundation) Ken Hayworth tvrdí: „Keď je mozog mŕtvy, je to ako keď vypnete počítač. To neznamená, že dáta v ňom uložené, sú preč. Ak by som mal hovoriť osobne, ak by som trpel nevyliečiteľnou chorobou, radšej by som zvolil tento spôsob eutanázie vykonaný touto metódou.“
Aj cez tieto problémy a nevyriešené otázky už minimálne 25 ľudí vyplnilo formulár, ktorým o túto službu, ktorá mimochodom stojí 10 tisíc dolárov, prejavilo záujem. Firma však zatiaľ nemá doriešené právne aspekty celého svojho podniku a čaká na to, ako sa k jej žiadostiam o legalizáciu postavia úrady.