Americký bankár využíva v Kazachstane detektor lži proti korupcii

2561

Snaží sa tým obmedziť korupciu a zvýšiť tak dôveryhodnosť banky medzi investormi. Kto zo zamestnancov odmietne, nemôže počítať s odmenou ani povýšením.

To že s korupciou v Kazachstane treba radikálne zatočiť, si bývalý expert spoločností Merrill Lynch a Credit Suisse Group uvedomil hneď v momente, keď do Kazachstanu v roku 2009 po prvýkrát dorazil, píše agentúra Bloomberg. To bolo krátko po tom , čo v krajine krachovali tri banky (BTA Bank JSC , Alliance a Temirbank), pretože sa prehýbali pod dlhom vo výške 20 miliárd dolárov.

Jeho zamestnávateľ, ktorým bola Eurázijská banka JSC, vtedy chodil a jeho predchodca bol práve vo väzbe pre podozrenie zo sprenevery v spojení so stratou 1,1 miliardy dolárov v banke Alliance, ktorú viedol medzi rokmi 2002 až 2007. Hoci vinu odmietal , v roku 2011 bol odsúdený.

„Práve sme prechádzali jednou z najväčších svetových finančných kríz a ja som začínal v krajine, v ktorej bankám nikto nedôveroval. Snažil som sa vysvetľovať, prečo je nutné to zmeniť, a bolo mi jasné, že to bude vojna, “ opísal situáciu Eggleton .

Korupcia podľa neho nie je len o tom , že si niekto vezme peniaze bokom a nič viac sa nestane. Úplatky môžu viesť aj k tomu, že niekto prijme do práce absolútne nevhodného človeka či požičia peniaze žiadateľovi, ktorý ich veľmi pravdepodobne nebude schopný vrátiť späť. To všetko banku veľmi poškodzuje a privádza ju do červených čísel.

Polygraf začal americký bankár využívať pri svojej práci po prvýkrát v roku 2010 , teda v rovnakom roku, kedy kazašská banka natočila reklamu s francúzskym hercom Gerardom Depardieu. V Spojených štátoch by Eggleton detektor lži využívať nemohol, pretože testy podľa úradov nie sú úplne spoľahlivé. Kazašskej zákony ho však povoľujú, ak s tým zamestnanec súhlasí a ak nedostane otázky týkajúce sa náboženstva, politickej orientácie alebo príslušnosti k odborom.