Angličanke sa po silnej migréne zmenil hlas, hovorí s francúzskym prízvukom

1199

Keď sa zobudila, jej hlas bol zmenený a hovorila s francúzskym prízvukom.

Vo Francúzsku bola podľa vlastných slov iba dvakrát a francúzštinu nepoužívala od skončenia školy. Lekári jej diagnostikovali syndróm cudzieho prízvuku (FAS) – poškodenie časti mozgu kontrolujúcej reč.

O nezvyčajnom prípade dnes informovali noviny Daily Mirror.

Na celom svete je známych iba 60 podobných prípadov, pričom liek na tento zdravotný problém, ktorý môže trvať dni, mesiace či roky, neexistuje.
Ako hovorí rozvedená matka dvoch detí, zmenila sa jej mimika tváre aj výslovnosť. Chyby robí aj pri písaní.
„Napríklad, teraz poviem ‘peoples’ namiesto ‘people’ (ľudia), a rovnako to aj tak napíšem,“ uviedla. „Mnoho ľudí mi hovorí: ‘Aký máš milý hlas’. Človek však stráca svoju identitu a strašne veľa zo samého seba“.
„Telefonovala som priateľke, ktorú poznám od mladosti a naposledy, čo som s ňou hovorila, som mala svoj pôvodný hlas. Chvíľu mi trvalo, kým som jej vysvetlila, že som to skutočne ja,“ povedala obyvateľka dediny Bishop’s Cleeve.

Odkedy sa jej pred ôsmimi mesiacmi zmenil hlas, Kay Russellová opustila svoje dovtedajšie zamestnanie, píše Daily Mirror.

Ako poznamenáva profesor Nick Miller z univerzity v Newcastli, FAS môže mať „devastujúce“ účinky. Mnohé obete tvrdia, že „takmer odumrela časť ich osobnosti“.
Medzi ďalšie podobné prípady patrí 35-ročná Sarah Colwillová z Plymouthu, ktorá od silnej migrény v apríli tohto roku rozpráva s čínskym prízvukom, Brit hovoriaci ako Mexičan či Američan s francúzskym akcentom.