Antikoncepcia je pre vzdelané mladé ženy optimálnou formou na ochranu proti neplánovanému počatiu. Stala sa súčasťou nášho každodenného života a dôvodom, prečo si môžeme bez stresu a “cumlíkových“ následkov vychutnať sex. Povedali by ste, že to všetko je vám už dávno známe a, že každá z nás vie o tejto forme ochrany viac než dosť, no v tomto prípade leží pravda úplne inde. Slovensko sa nachádza v tomto smere ešte ďaleko v dobe kamennej. Oproti deväťdesiatym rokom kedy sa užívanosť antikoncepcie pohybovala pri dvoch percentách sme síce dnes už pokročili, no napriek tomu je na Slovensku milión žien vo fertilnom veku (teda v takom veku kedy môžu otehotnieť a teoreticky, ak nemajú kontraindikácie, by mohli užívať antikoncepciu) ale len každá piata užíva antikoncepciu. Kladiete si otázku prečo je to tak? Z jednoduchého dôvodu, síce existuje množstvo dostupných informácií o širokej škále antikoncepčných foriem, no informácie ktoré sú nám podávané, ešte zďaleka neodpovedajú na všetky naše otázky a tak niet dôvodu na to aby sme dôverovali antikoncepčným formám, o ktorých nevieme to čo by sme vedieť chceli a mali.
Začiatky antikoncepcie
Od doby kedy si ženy v úpenlivej snahe zabrániť nechcenému rodičovstvu vkladali do vagíny krokodíly trus alebo podobné nie práve najhygienickejšie predmety, uplynulo už mnoho času. Aby som vás ukľudnila a uistila, že výskum týkajúci sa zabráneniu počatia už ozaj nieje v plienkach, stačí spomenúť fakt ktorý hovorí o skautkách Egypťankách ktoré sa už pred 4000 rokmi vďaka ich špecifickému postupu snažili vyvinúť antikoncepčnú medicínu, ktorá podľa dnešných expertov, nebola len dákym výmyslom ale pravdepodobne naozaj fungovala a zabraňovala ovulácií.
Na Slovensku je to tak
No vráťme sa späť z našej exkurzie do minulosti ku prítomnosti. Čísla tvrdia že len dvanásť percent tínedžerok užíva antikoncepciu, čo je vskutku pozoruhodné, pretože hranica sexuálnej aktivity u tínedžerok sa posúva každým rokom dramaticky smerom na dol. Aspoň si oprávnene môžeme položiť otázku, či sexuálna výchova ktorá sa dostáva slečnám v tomto veku nezanedbáva tému ochrany pred nechceným tehotenstvom a následkami ktoré bývajú pre ich mladú psychiku doživotnou traumou. Viac ako polovica žien užívajúcich antikoncepciu sa nachádza vo veku od dvadsať do dvadsaťdeväť rokov, no s vyšším vekom táto tendencia klesá a končí po prechode pri päťdesiatich štyroch rokoch kedy by jej užívanie nemalo skoro žiaden zmysel. Záujem mladých žien o hormonálnu antikoncepciu je síce chválitebný no v porovnaní so susednými štátmi stále veľmi nízky.
Výhody hormonálnej antikoncepcie
Okrem základného využitia antikoncepcie sa táto forma ochrany dá využiť v náš prospech aj v iných smeroch, ako napríklad účinný liek proti nepekne vyzerajúcemu akné, k odstráneniu nepríjemných menštruačných bolestí či k zníženiu intenzity krvácania. Treba spomenúť, že antikoncepcia prispieva aj k zníženiu výskytu rakoviny vaječníkov a tela maternice, ktorý sa už po piatich rokoch užívania zníži o až o päťdesiat percent. Medzi ďalšie výhody ktoré idú ruka v ruke s užívaním antikoncepcie sa počíta najmä už spomenutý bezstresový pohlavný styk a ako bonus ku tomu všetkému vám výrobcovia tohto zázraku sľubujú zdravšie a lesklejšie vlasy.
Výber antikoncepcie
Ak ste sa rozhodli pre hormonálnu antikoncepciu no bojíte sa priberania ktoré spoľahlivo odpudzuje mnohé z nás od toho aby sme siahli po antikoncepcií, vedzte, že tieto časy sú už dávno preč. Doba pokročila a tak si dnes môžete vybrať z nasledovných foriem hormonálnej antikoncepcie, medzi ktoré patria bariérové metódy, prirodzené metódy, mechanické metódy (vnútromaternicové teliesko), núdzové metódy, hormonálne metódy (moderné a najspoľahlivejšie).
Ak som vás uviedla do rozpakov pripomeniem vám, že nakoniec nebudete ponechané napospas samým seba v rozhodovaní o tej najvhodnejšej antikoncepcii ale do tejto záležitosti budete nútené zainteresovať aj svojho gynekológa, ktorý vám na základe vyšetrení a dôkladnej analýze vašich požiadaviek pomôže vybrať najideálnejšiu formu antikoncepcie ktorá vám bude šitá presne na mieru.