Všetkých členov posádky sa podarilo zachrániť. Čína vyjadrila nad prípadom znepokojenie a žiada dôkladné vyšetrenie udalosti.
Podľa pobrežnej stráže odhalil radar čínskych rybárov u argentínskeho pobrežia neďaleko mesta Puerto Madryn. Pretože sa plavidlo nachádzalo vo výsostných vodách juhoamerického štátu, rozhodla sa ich hliadka zadržať. Číňania však zmenili kurz a snažili sa dolapeniu vyhnúť odplávaním do medzinárodných vôd, píše austrálsky spravodajský server ABC.
Pobrežná stráž sa počas prenasledovania neúspešne snažila nadviazať s utekajúcou loďou Lu Len Jüan Jü 010 rádiové spojenie. Čínskych rybárov neprinútili k zastaveniu ani výstražné výstrely. Keď pochopili, že sa im nepodarí uniknúť, snažili sa vraj nebezpečnými manévre spôsobiť zrážku lodí.
„Opakovane sa manévrami snažili spôsobiť kolíziu s plavidlom pobrežnej stráže, čím ohrozovali obe posádky,“ opísala incident argentínska hliadka, ktorá nakoniec vypálila niekoľko projektilov, ktorými odsúdila cudzie plavidlo k záhube.
Potom čo sa čínska loď začala potápať, jej posádka náhlivo opustila palubu skokom do vody. Štyroch rybárov vytiahli Argentínčania, zvyšných dvadsať osem členov posádky nabrala iná čínska loď, ktorá naháňačku sledovala.
Argentína s ázijskou veľmocou v posledných rokoch utužovala vzájomné vzťahy, zvlášť počas prezidentského mandátu ľavicovéj političky Cristiny Fernándezovej. Nový prezident Mauricio Macri síce sľuboval revíziu uzatvorených kontraktov, počas svojej vlády však fakticky pokračuje v predchádzajúcej politickej línii.
Čína je v Argentíne významným investorom, okrem iného sa v krajine chystá postaviť dve jadrové elektrárne v rámci zákazky v hodnote zhruba 15 miliárd eur.