Arnold Schwarzenegger skončil ruinovanie Kalifornie

907

Miestne médiá v posledných dňoch uvádzali, že jeho vypracované svaly aj v 63. roku života stále vyvolávajú lepší dojem než 7-ročné výsledky v guvernérskej funkcii.
Demokratickému nástupcovi Jerrymu Brownovi zanecháva Schwarzenegger ťažké dedičstvo, takmer zruinovanú Kaliforniu. Štát sa dostal do stavu finančnej núdze, ktorého deficit prekročil 20 miliárd USD (14,97 miliardy eur). Rozpočtový schodok je viac ako dvojnásobný než v čase, keď preberal správu slnečného štátu od veľmi nepopulárneho predchodcu Graya Davisa.
Rodený Rakúšan pred nástupom do funkcie v Sacramente sľúbil, že predovšetkým dá do poriadku štátnu pokladnicu, podporí rast ekonomiky a bude vytvárať pracovné miesta. „Mám takýto plán,“ vyhlásil v roku 2004 pred guvernérskymi voľbami, „preskúmame všetko, pozrieme sa na všetky záväzky, a potom zastavíme všetky pochybné výdavky, na ktoré nebudú peniaze. Keď chcete mať zmenu v tomto štáte, potom ma nasledujte“.
Schwarzeneggrova popularita teraz klesla na polovicu úrovne v roku 2004 a je rovnaká, akú mal Davis, keď opúšťal úrad. Obyvatelia Kalifornie, ktorých je okolo 40 miliónov, Davisovi vyčítali, že ich priviedol na okraj priepasti. O Schwarzeneggrovi hovoria teraz to isté.
Brown má jediné šťastie, Kalifornia je už na dne, viac nemá kam klesať.
Kalifornia uplatňuje zastaraný základný daňový systém, ktorý prispieva k vysokým daňovým únikom. Schwarzenegger sľúbil, že ho zmení. Sľub nesplnil. Mal však smolu v tom, že v záverečnom období úradovania finančná a ekonomická kríza poškodila najľudnatejší a priemyselne exponovaný štát americkej únie. Počet vyvlastňovaných domov a bytov, ktoré si ľudia zobrali na hypotekárny úver, je v Kalifornii najvyšší. Miera nezamestnanosti dosiahla 12 %. Je o vyše dva percentuálne body vyššia než americký priemer.