Bývalý japonský premiér Šinzó Abe (67) zomrel po tom, čo bol počas politickej kampane v prefektúre Nara na západe Japonska zrejme postrelený. Politik krvácal a skolaboval. Abe nejavil žiadne známky života, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá. Jeho smrť neskôr potvrdila agentúra Reuters s odvolaním sa na stanicu NHK. Útok odsúdilo mnoho svetových politikov, vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena.
Abe bol pravdepodobne postrelený zozadu, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z vládnej Liberálnodemokratickej strany (LDP). Polícia podľa televízie po incidente zadržala štyridsaťdvaročného muža, ktorý je zo streľby podozrivý. Podľa médií sa jedná o Tecuju Jamagamiho, bývalého člena námorných síl sebaobrany, ktoré opustil v roku 2005. Jamagami žije v prefektúre Nara a na útok zrejme použil podomácky vyrobenú zbraň.
„Podľa miestnej hasičskej stanice sa zdá, že bývalý premiér Abe je v stave zástavy srdca a dýchania,“ uviedla štátna televízia NHK. Neskôr priniesla tragickú informáciu, že Abe je po smrti, uviedla agentúra Reuters. Televízia podľa agentúry AFP už skôr použila pojmy a obraty, ktoré sa Japonsku používajú v prípadoch, keď lekári môžu oficiálne potvrdiť smrť.
NHK ukázala video, na ktorom Abe pred stanicou prednáša predvolebný prejav, keď sa ozvú dva výstrely, po ktorých je krátko zakrytý výhľad a potom je vidieť, ako príslušníci ochranky zrážajú muža na zem. Na fotografii agentúry Kjódó bolo vidieť, ako Abe leží na ulici a na bielej košeli má krv. Okolo neho sa tlačili ľudia, jeden z nich mu vykonával masáž srdca. Podľa Reuters bol Abe postrelený na pravej strane krku a ľavej strane hrudníka.
Pred pokusom o atentát na kráľovnú Alžbetu II. natočil mladík s kušou mrazivé video
Japonský ministerský predseda Fumio Kišida útok na Abeho dôrazne odsúdil. „Je to barbarský čin uprostred volebnej kampane, ktorá je základom demokracie, a je úplne neodpustiteľný,“ uviedol Kišida. Dodal, že sa modlí za prežitie Abeho, svojho bývalého politického mentora, ktorého bol v rokoch 2012 až 2017 ministrom zahraničia. Jeho modlitby však vyšli bohužiaľ naprázdno.
Motív muža podozrivého z činu nie je jasný, uviedol premiér. Podozrivý povedal polícii, že nebol s expremiérom spokojný a chcel ho zabiť, uviedla o chvíľku neskôr štátna televízia NHK s odvolaním sa na svoje zdroje. Podľa japonských médií na Abeho zaútočil bývalý člen námorných síl sebaobrany Tecuja Jamagami. Muž žije v prefektúre Nara a na útok zrejme použil podomácky vyrobenú zbraň.
Abe bol najdlhšie slúžiacim japonským premiérom. Na čele vlády stál v rokoch 2006 až 2007 a od roku 2012 do septembra 2020, kedy odstúpil. O mesiac skôr ohlásil, že kvôli zdravotnému stavu chce podať demisiu.
Súčasný japonský premiér Fumio Kišida prerušil volebnú kampaň a je na ceste do Tokia. Kampaň pred nedeľnými voľbami do hornej komory parlamentu pozastavila všetky hlavné politické zoskupenia, podľa miestnych médií ich o to požiadala vládnuca strana.
„Naše myšlienky a modlitby sú s ním, s jeho rodinou a s japonským ľudom,“ povedal americký minister zahraničia Blinken na okraj zasadnutia skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali. „Je to veľmi, veľmi smutný okamih. A čakáme na správy z Japonska,“ dodal. Austrálsky premiér Anthony Albanesa udalosť označil za šokujúce.
„Verím, že všetci sú rovnako prekvapení a smutní ako ja. Taiwan aj Japonsko sú demokratické krajiny s vládou práva. V mene mojej vlády by som rada násilné a nezákonné činy ostro odsúdila. Bývalý premiér Abe je nielen mojím dobrým priateľom, ale aj verným priateľom Taiwanu,“ uviedla na facebooku taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.
Politické násilie je v Japonsku, krajine s prísnymi predpismi o držaní zbraní, vzácne. Takmer nulová tolerancia podľa odborníkov prispieva k mimoriadne nízkemu počtu trestných činov so zbraňou. Medzi niekoľko málo výnimiek patrí brokovnica pre lov a šport. Aj v tomto prípade musia budúci majitelia absolvovať kurzy a zložiť písomné aj praktické skúšky či psychologické vyšetrenie, uviedol denník The Guardian.