Minister financií českej vlády Andrej Babiš podporil ministra kultúry Daniela Hermana, ktorý sa stretol s dalajlámom: „Myslím si, že bol obvinený z vecí, ktoré na to (ekonomickú spoluprácu) nemajú vplyv,“ uviedol. Jeho stretnutie s dalajlámom podľa Babiša nemôže mať na českú ekonomiku dopad. Ekonomické vzťahy s Čínou ako minister financií nevidí ako mimoriadne dobré.
„Naše ekonomické vzťahy sú jasné. Tá bilancia, že dovážame desaťkrát viac, ako vyvážame, je rovnaká,“ uviedol s tým, že niektoré firmy podľa jeho informácií už ľutujú spojenectvo, ktorá uzavreli na jar pri návšteve čínskej hlavy štátu v Česku.
babis-3
„Pri tých rokovaniach som povedal, tak tú investujte, postavte fabriky, zamestnajte ľudí. To môžu byť nejaké zaujímavé investície pre nás, alebo otvorte nám čínsky trh. Ale zatiaľ nevidím, že by to tak fungovalo,“ uviedol minister financií.
Je poľutovaniahodné to, že zase je to stret v spoločnosti, kde bojujeme sami proti sebe a vyjadrujeme sa negatívne, dodal Babiš k vyhláseniu. Bělobrádek novinárom povedal, že Hermana k schôdzke oprávňuje jeho funkcie ministra kultúry. „Stretol sa s duchovným, čo robí aj u duchovných iných prúdov,“ uviedol.
S dalajlámom sa v stredu ráno stretla približne päťdesiatka poslancov a senátorov, niektoré vysoké školy v stredu päť minút pred poludním vyvesili kvôli vyhlásenia politikov tibetskú vlajku. Čína osemdesiat jedna ročného nositeľa Nobelovej ceny za mier označuje za separatistu, ktorý bojuje za presadenie nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za neoddeliteľnú súčasť čínskeho územia a stretnutia štátnikov s dalajlámom kritizuje dlhodobo.
dalajlama
Aj Slovenský čelný predstavitelia na čele s predsedom vlády odmietli prijať dalajlámu. Výnimkou bol našťastie Slovenský prezident Andrej Kiska.
Prezident Miloš Zeman, predseda Senátu Milan Štěch ČSSD), Hamáček a predseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) vo vyhlásení uviedli, že stretnutie niekoľkých českých politikov s dalajlámom nie sú výrazom zmeny oficiálnej politiky Česka. Považovali by za nešťastné, aby boli takto kýmkoľvek vnímané. Vzťahy SR a Číny sú podľa nich veľmi prínosné a užitočné a je v záujme krajiny je naďalej intenzívne rozvíjať. Hamáček v stredu ČTK povedal, že text pripravilo MZV. Jeho vyjadrenie ČTK zisťuje.