BALÁSZ: Protestujúci by mali vyzvať prezidenta SR

841

„Ak podľa Petra Pčolinského primárnym cieľom protestov je vyšetriť kauzu Gorila a potrestať vinníkov, najlepší spôsob, ako to dosiahnuť je, že protestujúci vyzvú prezidenta Ivana Gašparoviča, aby konal v súlade s ústavou a neodkladne vymenoval doc. Čentéša za generálneho prokurátora,“ reagoval M. Balázs, šéf poradcov premiérky Ivety Radičovej, na vyhlásenie jedného z organizátorov protestov. „Ak sa doteraz nevyvodzovala trestná zodpovednosť voči ľuďom, ktorí boli súčasťou politických štruktúr, alebo mali na ne väzby, protestujúci by sa mali pýtať aj Dobroslava Trnku a Ladislava Tichého, prečo generálna prokuratúra nekonala v závažných kauzách s politickým pozadím. Bez toho sú to len protesty pre protest, bez jasného pomenovania kľúčového problému či podstaty veci,“ dodal M. Balázs.
Prokuratúra a generálny prokurátor majú veľký vplyv na to, ako sa dodržiavajú zákony, aká je vymáhateľnosť práva a ako funguje spravodlivosť. Nedostatky v rezorte prokuratúry a súdnictva a vysoká miera korupcie boli dôvodom, prečo vláda Ivety Radičovej otvorila otázku reformy prokuratúry a ozdravenia súdnictva a prijala viaceré systémové opatrenia na boj proti korupcii a klientelizmu.
Postup Generálnej prokuratúry je kľúčový pre vyriešenie závažných káuz a pre možnosť potrestať vinníkov. Generálny prokurátor má zabezpečiť trestnú zodpovednosť v súlade s ústavou a trestným zákonom. Ak to zabezpečí, nik v tomto štáte si nedovolí nerešpektovať zákony – bez ohľadu na postavenie a finančné možnosti. „Nerešpektovanie ústavou danej povinnosti, t. j. nevymenovanie doc. Čentéša za generálneho prokurátora, a tým neumožnenie vyriešiť a potrestať závažné trestné činy je práve tým dôvodom, prečo si protestujúci nezmýlili adresu, keď stáli aj pred Prezidentským palácom,“ reagoval M. Balázs na slová hovorcu prezidenta SR.
Nečinnosť Generálnej prokuratúry pod vedením Dobroslava Trnku a následne aj pod vedením zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého vo vážnych kauzách je dôvodom, že vyšetrovania závažných trestných činov nemohli byť dotiahnuté do konca, t. j. vinníci neboli postavení pred súd a odsúdení. Exemplárnym príkladom je kauza „nástenkový tender“, v ktorej vyšetrovateľ spracoval podnet na vydanie súhlasu na trestné stíhanie poslanca NR SR Igora Štefanova, prokurátorka akceptovala stíhanie poslanca, ale generálna prokuratúra tento návrh neakceptovala, spis vrátila Úradu špeciálnej prokuratúry a súhlas na trestné stíhanie poslanca nevydala. Dali by sa však spomenúť aj kauzy ako emisie, financovanie strany Smer-SD, či nahrávka s hlasom podobným Robertovi Ficovi. Dobroslav Trnka podal v rokoch 2009 a 2010 dve mimoriadne dovolania v prospech súkromných firiem, ktoré žalovali štátne podniky. Obe firmy zastupovala manželka vtedajšieho námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého. Podľa aprobačného poriadku Generálnej prokuratúry mal agendu dovolaní na starosti práve Ladislav Tichý.
„Protestujúci by rovnakou mierou mali hovoriť aj o emisiách, nástenkovom tendri, sociálnych podnikoch a podobne. Je ale zvláštne, že protestujúci jednostranne akcentujú iba kauzu gorila, dokonca podľa nej nazývajú svoje protesty, a nevyjadrujú sa k megakauzám z čias vlády Roberta Fica. Preto je namieste otázka, kto v skutočnosti stojí v pozadí týchto protestov, kto je ich skutočným organizátorom,“ reagoval M. Balázs na oznámenie o príprave