Bankrot zatiaľ Rusku nehrozí, ale firmám a bankám nastávajú ťažké časy

1103

O bankrotu Ruska sa však zatiaľ hovoriť nedá. Krajina má nízky dlh aj objem krátkodobých záväzkov.

Bankrot nehrozí, Rusko má napriek tomu vážne problémy. Požiar sa rozhorel na niekoľkých frontoch, ale možnosti, ako ho uhasiť, sú dosť obmedzené. Barel ropy za 60 dolárov je pre ropnú veľmoc veľmi bolestivý, Moskva zatiaľ vyčíslila straty z ropy na 140 miliárd dolárov a ešte predtým, než kulminovala krízu rubľa vyhliadky na budúci rok ukazovali stagnácii alebo recesii ruskej ekonomiky práve kvôli cenám ropy.

Na rope a zemnom plyne je Rusko nebezpečne závislé. Vývoz týchto komodít tvoria 80 percent exportu. Lenže s cenami čierneho zlata Rusko nič urobiť nedokáže.

Na to, aby Rusko ovplyvnilo ceny ropy, je príliš malý hráč. „Ak by chcelo vyhnať ceny ropy nahor, muselo by výrazne podrezať svoju produkciu, ale tým by si tiež podrezávali konár samo pod sebou. Rusku nezostáva než sledovať, čo sa deje a dúfať, že sa prepad cien ropy zastaví, „myslí si hlavný ekonóm Deloitte Thomas Shamborreloi.

Čo však Rusko aspoň čiastočne môže ovplyvniť, je padajúci rubeľ. Domáca mena stratila od januára polovicu svojej hodnoty. Nástroje, ako zvrátiť pokračovanie trendu, ktorý ničí úspory domácností, má v rukách ruská centrálna banka. Moc ich ale nie je. Prvý na rad prídu devízové intervencie. Banka začne vykupovať od komerčných bánk ruble za eurá a doláre, ktoré držia vo svojich rezervách. Znížením rubľov v obehu docieli posilnenie domácej meny. V devízových rezervách má k dispozícii 400 miliárd dolárov.