Fraška okolo diplomatickej imunity, na ktorú sa v konkurznom konaní vo Veľkej Británii odvoláva bývalý tenista Boris Becker (50), nadobúda stále bizarnejších rozmerov. Podľa pracovníka ministerstva zahraničia Stredoafrickej republiky je diplomatický pas, ktorým Nemec argumentuje, podľa všetkého falošný.
Trojnásobný wimbledonský víťaz Becker sa stal v apríli zvláštnym atašé Stredoafrickej republiky, jednej z najchudobnejších krajín sveta, pre šport a kultúru v Európskej únii. Jeho právni zástupcovia sa minulý týždeň obrátili na súd v Londýne s tvrdením, že keď je Becker diplomatickým zástupcom, nemôže byť vystavený právnemu sporu pred súdom v žiadnej krajine.
Už v pondelok však minister zahraničia Stredoafrickej republiky Charles Armel Doubane pre nemecký denník Die Welt odmietol, že by Becker v krajine mal diplomatický status. K tomu by museli byť podpísané potrebné dokumenty, čo sa nestalo.
V utorok navyše vysoký pracovník ministerstva cherubínov Moroubama uviedol, že sériové číslo Beckerovho pasu, ktorý bol vystavený v marci, patrí k dokumentom, ktoré boli v roku 2014 nevyplnené ukradnuté. Becker ani nemá v pase napísanú svoju funkciu osobitného atašé, paradoxne je tam vedený ako „poradca pre finančné záležitosti“.
Boris Becker sa diplomatickou imunitou v Afrike vyhol bankrotu
Na bývalú svetovú jednotku Beckera bol vlani v Británii vyhlásený bankrot kvôli nesplatenej pôžičke vo výške 3,5 milióna eur od súkromnej banky Arbuthnot Latham & Co z roku 2015. Do insolvenčného konania sa následne prihlásil aj Beckerov bývalý obchodný partner s pohľadávkou 36,5 milióna eur.