Biznis okolo rodiny Berouskovej a ich zooparku, kde sa malo obchodovať s mŕtvymi tigrami, naberá hrozných rozmerov. Telo každej šelmy strojcovia tohto zverstvá varili päť až dvanásť dní. Objavila sa pritom aj zmrazená zmrzačené telá iných zvierat. Podľa Roberta Šlachty z Colnej správy ČR sa ceny tigra pohybovali od 100 do 150 tisíc Kč. Muža, ktorý tigrov spracovával, v pondelok chytili priamo pri čine.
V pondelok vykonávali policajti a pracovníci colnej správy niekoľko razií na území Českej republiky. Poňali totiž podozrenie, že dochádza k ilegálnemu usmrcovaniu tigrov. Nakoniec sa potvrdila kauza neuveriteľného hyenizmu, v ktorej dochádzalo k obchodovaniu nielen s telami šeliem, ale i ďalšími zvieratami.
Neuveriteľné pomery, beštiálne správanie a nechutné podmienky – takto opisovali vyšetrovatelia odhalenie nelegálneho obchodu s chránenými živočíchmi, najmä s tigrami. Policajtom a pracovníkom colnej správy trvalo vyše dvoch rokov, než rozkryli sieť priekupníkov. V pondelok klietka spadla. Traja muži sú po niekoľkých raziách políciou zadržaní. Sú nimi dvaja Česi a jeden Vietnamec trvale žijúci na území Českej republiky.
Ľudské beštie plnili zvrátený dopyt
Na stredajšej tlačovej konferencii, kde došlo k objasneniu zákroku, padli detaily z toho, ako taký obchod prebiehal. „Mŕtve tigre boli varené rádovo päť až dvanásť dní,“ uviedol Robert Šlachta, zástupca generálneho riaditeľa Colnej správy ČR. „Najmladší zadržaný muž, ročník 1982, zvieratá vyvrhoval, porcioval a následne spracovával. Spracovával aj varením kosti, ktoré slúžia na výrobu extraktov. Pri pondelkovej razii bol chytený priamo pri čine, „doplnil Šlachta.
V objekte využívanom jedným z trojice obvinených mužov navyše colníci objavili 20 zmrazených tiel iných chránených živočíchov, napríklad bobra, rybárika alebo sokola. Práve na najmladšieho muža z celej trojice, ktorý má české občianstvo, už bola uvalená väzba.
„V roku 2016 v rámci akcie »Tigrie oko« sme zachytili produkty – kosti, vývary z tigrov, masti z medvedí žlče,“ priblížil počiatky vyšetrovanie generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva ciel Milan Poulíček. „Na základe týchto objavov sme poňali podozrenie o tom, že sa na území ČR s týmito vecami obchoduje.“
„Pri pravidelnej činnosti sme zisťovali, že sa nám štatisticky zvyšuje počet vývozu tigrov, rovnako ako ďalších mačkovitých šeliem,“ uviedol riaditeľ inšpekcie životného prostredia Erik Geuss. „Nárast nás nútil k zamysleniu, prečo tomu tak je. Odpoveď spočíva v tom, že v ČR žije výrazná ázijská komunita – v juhovýchodnej Ázii je výrazný dopyt po produktoch tigra a iných veľkých mačkovitých šeliem.“
Podľa vyšetrovateľov tak cieľom organizovanej skupiny bola výroba produktov tradičnej čínskej medicíny, ktoré sú v juhovýchodnej Ázii veľmi žiadané a drahé. Či už sa jedná o najrôznejšie vývary, masti či afrodiziaká, aziati im pripisujú bohaté účinky. Na otázku, či colníci túto štatistiku zaznamenali konkrétne pri leteckých spojeniach medzi Českou republikou a Vietnamom, Geuss prikývol.
Tigrov v súkromných chovoch je viac
Podľa Erika Geusse, žije na území Českej republiky 140 tigrov. „Len 40 z nich však žije v zoologických záhradách,“ spresnil. Okolo stovky ich tak žije v súkromných chovoch, kde málokto tuší, aké skutočne majú podmienky k životu. Podľa riaditeľa o tom však do určitej miery vypovedá štatistika. „Priemerne sa tigre na území ČR v zoologických záhradách dožívajú 20 rokov života. V súkromných chovoch je to 5 rokov.“
Vyšetrovatelia nechceli byť v tejto chvíli konkrétni k totožnosti zadržaných osôb. Potvrdili však, že tam, kde v pondelok prebehli prehliadky, tam boli zvieratá nájdená. Nepriamo tak naznačili, že v celej záležitosti je zainteresovaný aj Ľudovít Berousek, člen známeho cirkusového rodu, ktorý prevádzkuje zoopark v Bašti pri Prahe. Tam totiž pracovníci colnej správy aj polícia tiež zasahovali v pondelok zrána.
Zadržaný pri čine
V pazúroch Polícia ČR vďaka svojmu počínaniu skončili dvaja Česi, vo veku 35 a 67 rokov, a Vietnamec, ktorý má 51 rokov a dlhodobo žije na území Českej republiky. Ten pravdepodobne celú skupinu organizoval a zabezpečoval prevoz tigrích pozostatkov do Vietnamu. Pri pondelkovej razii boli u neho nájdené už hotové produkty.
Najmladšieho páchateľa z celej skupiny zastihli policajti akurát pri čine. Chystal sa totiž práve porciovať ďalšie telo tigra. V objekte, ktorý užíval, našli policajti okrem iného viac ako 20 kusov zmrazených tiel ďalších chránených živočíchov. Z vyjadrení Roberta Šlachta vyplýva, že muž tigrov zabíjal, spracovával a porcioval.
Muž vo veku 67 rokov podľa Šlachty zodpovedal za usmrtenie zvierat. Podľa policajného registra má muž trestné minulosť v podobe násilnej činnosti. Pri prehliadke u neho boli zaistené medvedie a levie kože i pazúry.