Bolo by násilné zavádzať v SR kvóty pre ženy vo firmách, tvrdí europoslanec

794

Myslí si to slovenský europoslanec Alajos Mészáros (SMK). Nariadiť veľkým firmám, aby obsadili spomínanú časť predstavenstva ženami, chce svojím návrhom eurokomisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová. Portál euractiv.sk minulý týždeň informoval, že návrh mieni zablokovať deväť krajín EÚ. 
„Na Slovensku na to nevidím spoločenské ani politické prostredie, že by to mohlo úspešne prebehnúť. Myslím, že by to bolo veľké násilie, keby sme to museli aplikovať,“ povedal Mészáros. Tvrdí, že obsadenie funkcií v predstavenstvách firiem na základe kvót môže byť dokonca pre ženy urážlivé. Jednotný názor na zavádzanie kvót nemá podľa neho ani európska frakcia ľudovcov (EPP), aj keď väčšia časť je proti. „Musíme si uvedomiť, že EPP je založená na uznaní princípu rodiny a budovania spoločnosti na základe rodiny. A rodina bez dobre fungujúcej matky je ťažko predstaviteľná. Z tohto pohľadu by to nebolo rozumné podporiť,“ povedal pre TASR.
Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) si zas myslí, že zavedením kvót by mohli dostať vzdelané ženy priestor na uplatnenie vo veľkých firmách. Aj keď nesúhlasí so zavádzaním kvót v politickej sfére, tvrdí, že vo vzťahu k firmám kótovaným na burzách by bola skôr ústretová. Odhaduje, že hlasovanie o tomto návrhu v Európskom parlamente bude tesné. Priestor na dosadzovanie väčšieho počtu žien vidí aj v orgánoch slovenských firiem, v ktorých má zastúpenie štát. „Možno, že to bude prvý krok, aby sa spoločnosti zamysleli nad tým, či aj v riadiacich funkciách súkromných spoločností nevytvoriť väčší priestor pre ženy,“ povedala o návrhu eurposlankyňa.
To, že návrh by mohol aspoň otvoriť diskusiu o tejto téme, si myslí aj podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. Podľa neho sa návrh momentálne pripomienkuje, a tak sa k nemu zatiaľ oficiálne nechcel vyjadrovať. „Ja som presvedčený, že na Slovensku máme dostatok kvalifikovaných žien, ktoré by tieto funkcie vedeli zastávať,“ podčiarkol. Na väčšie angažovanie žien vo vrcholových pozíciách však podľa neho treba dostatočné sociálne zabezpečenie pre ich rodiny, ako je sieť predškolských zariadení či rôznych aktivít po vyučovaní. Šefčovič v komisii zodpovedá za program rodovej rovnosti a tvrdí, že aj keď v EK momentálne pracuje celkovo viac žien ako mužov, jeho cieľom je zvýšiť podiel žien vo výkonných pozíciách.