Bolo mu iba 14 rokov a popravili ho na elektrickom kresle. Dodnes sa nevie, či bol vinný.

2370

George Stinney bol obvinený z vraždy dvoch malých dievčat. To či ich ale naozaj zabil, nie je dodnes isté. Poprava elektrickým kreslom pôsobí na nás, Európanov, ako niečo až príliš extrémneho. V USA bola poprava týmto spôsobom dlhé roky veľmi obľúbená a bola považovaná za humánnu.

Tak ako bola v obľube poprava prúdom, tak v „obľube“ bola aj rasová diskriminácia. Za vrchol diskriminácie môžeme považovať aj prípad George Stinneyho, ktorý sa odohral v roku 1944. Tento iba 14 ročný Afroameričan bol obvinený z vraždy dvoch bielych dievčat a bol odsúdený na smrť na elektrickom kresle. Celý proces s obvineným trval iba 10 minút, bez prítomnosti Stinneyho rodičov a pred čisto bielou porotou.

23. marca 1944 boli nájdené telá dvoch dievčat v priekope. Zatknutý bol George Stinney pre podozrenie z vraždy.

George Stinney bol afroamerický chlapec žijúci v Alcol, v meste Clarendon County v Južnej Karolíne. Alcol bola časť mesta oddelená železnicou, kde žili čierni obyvatelia, zatiaľ čo bieli žili na druhej strane mesta. Deň pred nálezom tiel, išli dievčatká (8 a 11) na bicykloch hľadať kvety. Cestou stretli George Stinneyho s jeho sestrou a pýtali sa ich, kde by mohli kvety nájsť. Neskôr, keď sa dievčatka z výletu nevracali, bolo zorganizované pátranie. Druhý deň ráno ľudia objavili ich tela. Boli nájdené v priekope naplnené blatovou vodou v čiernej časti mesta. Obe dievčatká mali vážne poranenia hlavy. Okamžite bol zatknutý 14-ročný George spolu s jeho 17 ročným bratom Johnnym, pre podozrenie z vraždy dievčat. Neskôr Johnnyho prepustili, ale George bol stále držaný.

O mesiac neskôr, 24. apríla sa konal súd. Počas 10 minút, bol čisto bielou porotou vynesený verdikt. George Stinney bol odsúdený na smrť na elektrickom kresle.

Po jeho zatknutí bol George Stinney vypočúvaný niekoľkými bielymi policajnými dôstojníkmi. Po hodine výsluchu miestny zástupca oznámil, že sa George priznal k vraždám. Podľa udania dôstojníkov, chcel mať George so staršou z dievčat sex, ale nemohol tak urobiť, kým tam bola mladšia. Preto sa rozhodol, že ju zabije. Keď ju chcel zabiť, obe dievčatká sa bránili a tak ich zabil obe pomocou železnej tyče. Tak to uviedli policajti. Oficiálne priznanie, v ktorom by George priznal svoju vinu, neexistuje. Druhý deň po výsluchu bol George obvinený z vraždy prvého stupňa. Až do súdu bol držaný vo väzení a rodičia ho nesmeli navštíviť. Deň potom, čo Georgea obvinili, jeho otca prepustili z práce a rodina musela okamžite opustiť bývanie, ktoré im poskytoval otcov zamestnávateľ.

Stinneyho rodina, miestna cirkev i národnej asociácia pre pokrok ľudí farebnej pleti sa pokúšali zastaviť popravu, ale nič nedosiahli.

Výzvy guvernérovi, aby popravu zastavil nepadli na úrodnú pôdu. Ten citoval správu o tom, ako George Stinney zabil mladšie dievča len preto, aby mohol tú staršiu znásilniť. Keď zabil mladšie dievča a následne aj staršie, vykonal na nej pohlavný akt. 20 minút po vražde sa k nej údajne vrátil a chcel znásilnenie opakovať, od čoho ale upustil, pretože telo bolo už studené. To tvrdil guvernér aj napriek tomu, že v pitevnej správe bolo uvedené, že k znásilneniu nedošlo. Necelé tri mesiace po vražde dievčat, kráča George Stinney do komory, kde sa má vykonať poprava. V rukách zviera bibliu, ktorá sa o chvíľu neskôr využila aj inak, než len ako morálna opora. Vzhľadom k tomu, že George bol malý 14-ročný chlapec, len s ťažkosťami sa ho podarilo upnúť do elektrického kresla. Aby sa tam vôbec vošiel, musel si sadnúť práve na bibliu, aby bol vyšší. George Stinney bol popravený 16. júna 1944 a dodnes zostáva najmladšou osobou, ktorá bola popravená súdnym systémom USA.

Prípad bol v roku 2014 obnovený a zahŕňal nové, doplňujúce svedectvá jeho súrodencov, ktorý neboli v pôvodnom procese vypočúvaní.

Už v roku 2004 sa začal o prípad zaujímať historik George Frierson. V januári 2014 predložil nové dôkazy Stinneyho príbuzným, ktorí tvrdili, že s nimi v čase vraždy boli a tak dievčatká nemohol zabiť. Dňa 17. decembra 2014 sudca uznal, že súd v Južnej Karolíne neposkytol spravodlivý proces s obžalovaným. To, či bol George naozaj vinný, sa už asi nikdy nedozvieme. Jediné, čo je ale isté je to, že proces bol od začiatku zahmlievaný. Štýlom akým sa proces viedol, vrhal veľké podozrenie na policajných dôstojníkov, ktorí akoby si priali, aby bol George čo najrýchlejšie popravený a prípad bol tak uzavretý. To vyvoláva oprávnené dôvody myslieť si, či tento proces bol len vykonštruovaným a na ktorého konci bola smrť nevinného chlapca.