Závery vyšetrovania zverejnil veliteľ spojeneckých síl v Afganistane, americký generál John Campbell.
Podľa vyšetrovania si posádka útočného lietadla AC-130 splietla nemocnicu s neďalekou vládnou budovou, ktorú v tom čase obsadil Taliban. Posádka budovu identifikovala na základe opisu, ktorý poskytla afganská armáda.
„Tragické je, že na základe tohto zlého určenia sa pokračovalo v operácii, hoci tam boli protichodné ukazovatele,“ cituje Campbella BBC. Novinárom na tlačovej konferencii takisto oznámil, že jednotlivci, ktorí mali s incidentom čo najviac do činenia, boli odvolaní zo svojich miest.
Nie je však jasné, prečo velenie špeciálnych amerických síl zadalo ako cieľ útoku koordináty, ktoré sa zhodovali s polohou nemocnice Lekárov bez hraníc, ktoré malo k dispozícii. Medzinárodná lekárska charita poskytla GPS koordináty svojich lekárskych zariadení v Kunduz americkým vojenským úradom v Kábule aj činiteľom afganskej vlády už 29. septembra.
Kvôli chybe zomrelo pri útoku z 3. októbra najmenej 30 civilistov a desiatky ďalších boli zranený. Nie sú do toho započítané straty na životoch, pri získavaní mesta späť z rúk Talibanu.
Lekári bez hraníc označili neskôr útok na nemocnicu za vojnový zločin a požadovali vyšetrovanie. Americká armáda chybu neskôr priznala a začala vyšetrovanie. Za útok, ktorý bol jedným z najhorších masakrov civilistov v 14 rokov trvajúcej histórii amerického vojenského úsilia v Afganistane, sa ospravedlnil americký prezident Barack Obama.