Ďalšia časť sčítania obyvateľov, bytov a domov už bude pokračovať prostredníctvom vyplnených formulárov a sčítacích komisárov, ktorí navštívia občanov v miestach ich bydliska.
Do elektronického sčítania cez internetovú sieť sa zapojilo 563.694 občanov. „Z toho bolo 398.644 formulárov typu A o obyvateľoch, 115.393 typu B o byte a 49.657 typu C o domoch. Vyše pol milióna elektronicky vyplnených sčítacích formulárov svedčí o tom, že poskytnutie takejto novej formy sčítania bolo správne rozhodnutie,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.
Všetky získané údaje budú ďalej analyzovať. „Obyvatelia, ktorí nevyužili možnosť elektronického sčítania majú povinnosť vyplniť sčítacie formuláre, nalepiť na ne identifikátory a odovzdať ich sčítaciemu komisárovi najneskôr do 6. júna,“ dodala Benkovičová.
V súvislosti s problémom anonymity sčítania pri použití identifikátora na hárkoch, na ktoré poukázal Úrad na ochranu osobných údajov krátko pred samotným začiatkom sčítania, Benkovičová uviedla, že Štatistický úrad podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, či nedošlo k porušeniu zákona o sčítaní ľudu.
Benkovičová potvrdila, že sa prejavuje aj kritika na adresu niektorých sčítacích komisárov. Vyzvala, aby nespokojní občania uplatnili sťažnosti na mestských, obecných či miestnych úradoch v mieste svojho bydliska. Na otázku TASR, či nie je reklamácia vo veľkých mestských častiach Bratislavy zbytočná, lebo miestne úrady nemajú zriadené reklamačné oddelenia a občan väčšinou musí podať písomnú sťažnosť cez podateľňu, na ktorú mu úrad odpovie do 30 dní, teda po sčítaní ľudu, Benkovičová odpovedala, že je presvedčená, že „v prebiehajúcej druhej časti sčítania naplno zapnú aj miestne úrady a zabezpečia jeho hladký, bezproblémový priebeh. Občanom je nepretržite k dispozícii aj informačná linka Štatistického úradu SR. Od 13. mája do dnešného rána prijali operátori 5191 hovorov.“