K tomuto rozhodnutiu dospelo na základe strategického hodnotenia, podľa ktorého pôsobenie slovenských vojakov v tejto misii OSN má minimálny význam pre rozvoj Ozbrojených síl SR.
V porovnaní s operáciami NATO a EÚ poskytujú misie OSN nízky rozvoj vojenských spôsobilostí. Ako dodal na dnešnej tlačovej besede minister obrany Ľubomír Galko, „príspevok SR v počte skoro 200 vojakov je vzhľadom na možnosti a veľkosť našej krajiny nadmerný. Napríklad ČR má na Cypre 10 vojakov, Poľsko 15 a Maďarsko 88.“
Ďalším dôležitým dôvodom, prečo sa rezort obrany rozhodol prehodnotiť pôsobenie našich vojakov na Cypre, sú výdavky. „Z rezortu obrany na túto misiu išlo v roku 2010 8,6 milióna eur, pričom OSN refundovala túto čiastku len vo výške 3,4 milióna eur. V súčasnosti rezort vynakladá až 86 percent svojho rozpočtu na rutinné výdavky, akými sú mzdy či bežná prevádzka. Len 14 percent zostáva na modernizáciu armády a všetky zahraničné operácie,“ dodal Galko.
Počas celej misie sa na Cypre vystriedalo vyše 1900 vojakov. Prípadné stiahnutie vojakov z UNFICYP musí schváliť vláda SR. Zrušiť mandát môže na návrh vlády Národná rada SR. „Ak by NR SR prijala takéto politické rozhodnutie, misia slovenských vojakov by sa skončila v priebehu 16 mesiacov,“ doplnil Galko.