So započítaním všetkých faktorov britská štátna kasa bude postrádať dokonca 122 miliárd. Aj napriek tomu vláda sľúbila rast minimálnej mzdy.

Hammond predstavil svoju prvú správu o stave a budúcnosti britskej ekonomiky v stredu popoludní na pôde parlamentu. Minister financií bol zástancom zotrvania v Európskej únii a opakovane varuje pred ekonomickými následkami brexitu.

Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) podľa neho na nasledujúcich päť rokov predpovedá 122 miliardovú dieru v rozpočte s tým, že 59 miliárd priamo súvisí s brexitem. Ostatné dlhy vyplývajú z menšieho výberu daní alebo plánovaných investícií, píše The Guardian.

OBR uvádza, že rast britskej ekonomiky budúci rok spomalí na 1,4 percenta oproti marcovej prognóze 2,2 percenta, založené na predpoklade zotrvania krajiny v EÚ. Odhad rastu na rok 2018 úrad znížil na 1,7 percenta z doteraz predpokladaných 2,1 percenta (správa OBR).

Hammond tak bude mať veľké problémy naplniť sľuby premiérky Theresi Mayovej. Tá po júnovom referende sľúbila, že vybuduje ekonomiku, ktorá „bude fungovať pre každého“. Aj cez diery v rozpočte Hammond sľubuje zvýšiť minimálnu hodinovú mzdu na 7,5 libry (takmer 237 korún) z doterajších 7,2 libier (zhruba 227 korún). Nárast má začať platiť od apríla pre pracovníkov starších ako 25 rokov. Labouristická strana ekonomický výhľad kritizuje. Vadí jej, že nezostávajú peniaze na zdravotnícky systém NHS ani systém sociálnej starostlivosti.