Briti vykúpili za druhej svetovej vojny všetky svetové zásoby čaju

1679

Briti vraj vydržia čokoľvek, ale na ich šálku čaju im jednoducho nikto nesmie siahnuť. Ak majú vojaci bojovať a trpieť v zákopoch, potom musia mať čaj, inak sa vojna prehrá. Tak usudzovali vojenskí plánovači za druhej svetovej vojny. A vykúpili všetky čajové zásoby sveta.

Písal sa rok 1942, Briti boli z Európy vyhnaní, na východe padla ich pevnosť Singapur, nemecké ponorky obkľúčili Britániu a tá nebola ďaleko od kolapsu. Vláda v tejto situácii urobila pozoruhodný krok. Rozhodla sa kúpiť všetok čierny čaj, ktorý bolo možné zohnať. Mala sa tým posilniť morálka trpiacich vojakov i obyvateľov Británie.

Čaj sa dostal medzi päť najdôležitejších nákupných položiek krajiny. Ak by sme počítali čaj na váhu, potom ho Briti kúpili viac, než koľko vážili všetky delostrelecké granáty, ktoré za celú vojnu vystrelili na nepriateľa.

Najmä britskí historici vyzdvihujú význam čaju pre onú dobu a pre vojnové úsilie. Pre ostatné národy je to ťažko pochopiteľné. Pitie čaju pre civilistov bolo symbolom, že veci sú stále ešte v poriadku, kým je čas na čaj a je vôbec nejaký na pitie, potom sa veci nevyvíjajú tak zle. Na vojakov potom hrejivý nápoj pôsobil najmä kúzlom domova. Čaj bol doslova hnacím motorom britských vojsk.

Na front sa navyše dostávala voda v kanistroch, ktoré smrdeli od oleja a aj voda z nich chutila odporne. Uvariť z nej čaj bola jediná možnosť, ako sa pachuti zbaviť. O prísun vody a čaju sa zásobovači starali príkladne, vojaci sa málokedy dostali do situácie, že by ich mali nedostatok, nechýbali ani na severoafrických púštnych bojiskách. Tam vojaci vyvinuli dokonca špeciálny bengházský varič, ktorý umožňoval len za pomoci benzínu uvariť čaj rýchlo a bez dymu.

Briti tiež čajom zasypávali svojich spojencov. Holandsko, ktoré na konci vojny trpelo nedostatkom potravín, RAF bombardovalo špeciálnymi čajovými bombami. Tie obsahovali samozrejme vrecúška čaju z holandskej Východnej Indie. Bol to odkaz, že Briti na svojich spojencov myslia a čoskoro ich prídu oslobodiť. Na Holandsko ich zhodili 75 tisíc. Čaj obsahovali tiež balíčky Červeného kríža pre vojakov v zajateckých táboroch.

V Británii je kult čaju známy dlhodobo. Historické pramene tvrdia, že tesne pred bitkou pri Waterloo nechali velitelia vojakom uvariť čaj. Čaj tiež dlhodobo znižuje konzumáciu alkoholu vo vojsku, čo je jeden z pozitívnych dôsledkov jeho pitia. Britskí vojaci skutočne nemali nikdy príliš veľké problémy s opitosťou a vždy boli pripravení na ďalší útok. Aký to rozdiel oproti vojskám maršala Kutuzova, ktorého vojakov poháňala vodka a útočili spravidla v podguráženom stave.

Muž prenášal cez ruskú hranicu čaj. Dostal za to 10 rokov za mrežami

Za druhej svetovej vojny Briti vykúpili nielen európske zásoby čaju, ale tiež prakticky všetok čaj z Cejlónu, Asami a Afriky. Jediná čajová oblasť, ku ktorej sa z pochopiteľných dôvodov nemohli dostať, bola Čína a Japonsko, s ktorými boli vo vojne.