Britská armáda používa stovky psov. Niektoré cvičí na vyhľadávanie bômb. Iní stopujú protivníka. Keď ich služba skončí, ich budúcnosť je ohrozená. Niekedy im armáda nájde nový domov, ale často ich nechá utratiť. Medzi rokmi 2002 a 2017 bol ukončený život 1042 psích vojakov. Podľa vojakov zabité sú len tie psi, ktoré by v mierovom prostredí boli nebezpečné.
Britská armáda využíva pomoc vrcholovo trénovaných psov pri úlohách, ako je vyhľadávanie bômb alebo stopovanie povstalcov. Akonáhle skončí svoju službu, poskytne im nový domov medzi civilistami alebo chovateľmi. Často sa však stáva, že sú štvornohí vojaci považovaní za príliš nebezpečných. V tom prípade sú utratení.
Sú to hrdinovia!
Proti tomu sa však búria aktivisti, ktorí podpisujú petíciu za vynaloženie vyššieho úsilia pre hľadanie nového domova pre vyslúžilých psov. Bývalý člen britského námorníctva Paul Farthing, ktorý vedie organizáciu Nowzad pre záchranu týchto štvornohých vojakov, označil počet usmrtených zvierat za absolútne príšerný.
Pre web Daily Star Sunday povedal: „Ktorýkoľvek pes, ktorý slúži britskej armáde a zachraňuje životy v rôznych situáciách po celom svete, by mal dostať šancu na pokojný odpočinok. Nemajú inú možnosť než byť na vojnovom poli a chrániť vojakov. Takáto odmena, je to najmenšie, čo pre nich môžeme urobiť. „
Istý vojenský dokument opisuje psov, ktorí sú považovaní za nevyhovujúcich pre výkon služby. Podľa neho sú psy považovaní za vyslúžilé vo chvíli, kedy dosiahnu určitého veku. Spravidla ide o osem rokov. Existuje ale mnoho zvierat, ktorá tejto vekovej hranice ešte nedosiahnu, ale napriek tomu už nie sú schopné služby. „Keby sa ich naďalej využívalo, malo by to neblahé následky pre nich i armádu,“ hovorí sa v dokumente.
Hovorca ministerstva obrany povedal: „Vojnové zvieratá poskytujú neoceniteľnú službu našim oddielom a my sa snažíme zo všetkých síl nájsť im nový domov, keď dovŕši svoj služobný vek. Nanešťastie sa to vždy nepodarí.“
Podľa armádnych záznamov bolo medzi rokmi 2002 a 2017 utratených vyše 1000 vojenských psov. Podľa slov jedného z cvičiteľov nie je so psami zaobchádzané so súcitom a hľadí sa na ne len ako na vojenské prostriedky.
Podobne končilo aj veľké množstvo psov Pohraničnej stráž Československej socialistickej armády v rokoch 1948 až 1989. Niektoré mali šťastie a dožili u svojho posledného psovoda.