Vedci v Británii odhalili ďalšie tajomstvo vo vzťahoch medzi mužmi a ženami. Odpovedali na otázku, prečo si muži často vysvetľujú i ten najmenší záujem žien ako výzvu k milostnému výpadu. Prehnaný mužský optimizmus je vyvolaný viacmenej inštinktívnym správaním žien, ktoré každého muža pri prvom stretnutí bleskovo vyhodnocujú.
Proteov efekt, ako sa toto chovanie označuje podľa jedného gréckeho boha, je jedným z mnohých rituálov, ktoré analyzujú vedci v Oxforde pod vedením Desmonda Morrisa. Patrí k nim tiež „kopulačné civenie a spoločenský flirt“.
Výskum zistil, že keď žena stretne muža, vysiela počas prvej minúty intenzívnu sériu signálov. Okrem toho, že muža hodnotí, snaží sa ho tiež zmiasť, aby on ukázal, o čo mu ide. Nemožno sa preto čudovať, že to všetko nedokážu muži správne dešifrovať.
Vedecká analýza zvádzania živočíšneho druhu homo sapiens recens ukázala, že všetko začína „kopulačným civením“, teda básnicky hlbokým pohľadom a v reči vedcov intenzívnym kontaktom očí. Ten sa na chvíľočku prerušuje pohľadom dohora alebo nadol. Potom nasledujú úsmevy, synchronizácia pohybov tela. Ženy prechádzajú do cudných pohľadov a pohadzovania hlavou. Muži zase často vypínajú hruď ako opice.
Vedci tvrdia, že v dvoch tretinách prípadov zahajujú zvádzanie ženy. Sú v tom vraj podobné samičkám šimpanzov, i keď sú podstatne rafinovanejšie. A vraj sú tak ľstivé, že si väčšina ľudí myslí, že iniciatívu vyvíjajú muži.