Brutálny systém popráv v Číne! Pojazdné cely so smrtiacimi injekciami, streľba aj predstavenie pre davy

Popravuje ako v stredoveku za účasti natešeného publika

2160

Komunistická Čína je známa ako krajina s najhoršou povesťou, čo sa popráv väzňov týka. V ČĽR sú podľa oficiálnych štatistík každoročne popravené tisíce ľudí. Odhaduje sa, že v skutočnosti je počet popravených oveľa vyšší, než koľko udávajú čínske úrady.

Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že v Čínskej ľudovej republike sú každým rokom popravené tisíce ľudí. Pretože údaje od čínskych úradov nie sú úplné a tresty smrti sa Čína snaží držať pod pokrievkou, presné čísla nie sú známe. Napísal o tom denník Sun.

Isté je, že dodnes komunistický režim popravuje ako v stredoveku za účasti natešeného publika. Podpora popráv je pritom v krajine stále vysoká. Kruté verejné predstavenia režim stále považuje za účinný nástroj, ako potenciálny zločinca odradiť od kriminality.

Zábery vykládku stoviek väzňov z vagónov ako do koncentráku, Číňania to považujú za boj proti islamskému extrémizmu

„Každý jún sú prizvaní učitelia, žiaci a ďalšie verejnosť a sú svedkami vykonanie popravy, väčšinou za zločiny spojené s výrobou a obchodovaním s drogami,“ povedal pre denník čínsky expert Kai Ong, ktorý pracuje pre organizáciu Amnesty International, obhajujúcu ľudské práva vo svete. Poprava sa niekedy pre väčší efekt koná napríklad aj na športovom štadióne – zaplnenom divákmi.

Mäsiari režú psom nohy zaživa, opísala hrôzu aktivistka, ktorá šokujúce fotografie z psieho trhu uverejnila

Ong tu okrem iného upozornil, že Čína v týchto prípadoch porušuje medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktoré drogové delikty nezaraďujú medzi hrdelné zločiny.

V Číne sa však popravuje všelijako, nielen pred zrakmi divákov. Najčastejšie odsúdencovi na smrť skončia smrtiace chemikálií v žile, stále sa ale praktizujú aj hromadné popravy zastrelením. S tými sa pritom malo skoncovať už v roku 2010. Existuje ale mnoho príkladov, že sa v tejto praxi pokračuje. Zastrelený bol napríklad istý Zhao Zewei, ktorý v škole dobodal deväť detí. (Mali ho asi dobodať)

Napriek tomu sa najčastejšie popravuje s pomocou injekčnej striekačky – režim vie, že je to menej nápadné a lacnejšie. Často dochádza k podanie smrtiacej látky do krvi priamo v upravených dodávkach – odsúdenci sa ani nedostanú do väzenia, od súdu idú priamo do auta, odkiaľ ich vynesú už jedine mŕtvych.

Aj ďalšie fakty týkajúce sa čínskych popráv sú znepokojujúce. Rozsudok je vykonaný na 99 percentách obžalovaných z hrdelného zločinu. Popravy slúži doslova ako „zber“ orgánov na lekárske a vedecké účely – väčšinou bez súhlasu „darcov“.

V Číne funguje desivý systém v nemocniciach, ktorý pripomína továreň na orgány.

Tisíce popravených ostro kontrastujú s celosvetovým porovnaním – počet osôb zomretých na popravisku vo svete býva dohromady okolo 600. O najväčší podiel sa pritom podľa organizácie Amnesty International delia Irán (251+), Irak (184) a Saudská Arábia (100+). Údaje sú za rok 2019.

Poprave sa často nevyhnú ani vysoko postavené postavy politiky a biznisu. Začiatkom januára 2021 odsúdili Laj Siao-mina, bývalého predsedu čínskej štátnej spoločnosti Huarong Asset Management, za prijatie úplatkov v prepočte za 240 miliónov euro. V očiach súdu mu priťažilo aj to, že mal mimomanželský vzťah, v ktorom splodil dvoch synov.

Dnes popravili „Jacka Rozparovača“ vraha žien a dievčat. Po 28 rokoch ho prezradila DNA

Do procesu s Čínou sa kvôli popravám za drogové delikty nedávno dostala Kanada. Práve jej občana Roberta Lloyda Schellenberg v Číne v roku 2018 odsúdili na smrť za pašovanie drog. Kanadský premiér Justin Trudeau komunistickú stranu obvinil z toho, že trest smrti používa nie podľa práva, ale svojvoľne podľa svojho rozmaru.