Súd českému brutálnemu vrahovi žiadosť zamietol

Prakticky 20 rokov Orlický vrah Ľudovít Černý popieral svoju vinu na piatich vraždách, za ktoré bol v roku 1997 odsúdený na doživotie. Nedávno sa ale pred väzenskou psychologičkou rozhovoril. Teraz navyše zrejme po vzore Jiřího Kajínka zatúžil po slobode. Súd ale jeho žiadosť o podmienečné prepustenie zamietol.

Orlické vraždy boli jedným z prípadov, ktorý otriasol Českom a neslávne sa zapísal do dejín kriminalistiky. Gang piatich Čechov sa svojich obetí zbavoval obzvlášť odporným spôsobom – ich bezvládne telá (často ukrytá v sudoch s lúhom) zhadzovali na dno Orlickej priehrady. 
Medzi rokmi 1991 a 1993 zabila pätica vrahov päť ľudí. Napospol podnikateľov, ktorých zavraždili kvôli peniazom. Ich telá potom však museli nejako ukryť – a práve to gang orlických vrahov preslávilo. Tri z ich obetí skončili na dne Orlickej priehrady.

Ludvík Černý (52), ktorý si vo väzení zmenil priezvisko na Zámečník, o sebe v žiadosti o podmienečné prepustenie tvrdil, že sa počas pobytu vo väzení polepšil. Podľa serveru Dnes sa viditeľne zmenil najmä jeho vzhľad – znateľne schudol a teraz už šedivé vlasy sa mu preriedili.

Ľudovít Čierny pri výsluchu

Podľa psychologičky sa ale odsúdený vrah iba navonok snažil vyzerať ako lepší človek. O svojich činoch sa rozhovoril len nedávno – dá sa predpokladať, že práve kvôli žiadosti o prepustenie.

Ludvík Černý-Zámečník síce splnil podmienku minimálnej odsedenej dĺžky trestu – teda 20 rokov – podľa štátneho zástupcu Martina Drudy ale nespĺňa podmienku druhú. Nepreukázalo sa totiž, že by Zámečník už nebol hrozbou pre spoločnosť.

Ľudovít Čierny dnes

„Žiadosť je predčasná. Domnievam sa, že pán odsúdený nastúpil laicky povedané správnu cestu, avšak celkový záver psychologičky je taký, že jeho resocializácia doteraz úspešná nebola,“ uviedol žalobca.

Sám Zámočník vzal slová psychologičky s pokojom. „Vážim si jej spolupráce, rešpektujem to, čo napísala. Zrejme vie, čo robí, a zrejme ešte nenastal ten správny čas, ale ja som sa naozaj snažil urobiť maximum. A budem sa snažiť ďalej.“

Zámečníková obhajkyňa pripomenula, že sa jej klient vo väzení obrátil na vieru – vstúpil do Cirkvi adventistov siedmeho dňa a jeho životné postoje sa značne zmenili. Práve zástupcovia tejto cirkvi sa na súde za Zámečníka zaručili. Zámečník vo väznici navyše pracuje a časť zárobku posiela Nadácii Adra na pomoc obetiam. Tým poslal už 20 príspevkov v hodnote približne 8 tisíc korún.

Nič z toho odsúdencovi ale nepomohlo – súd jeho žiadosť zamietol. „Nie sú splnené podmienky pre podmienečné prepustenie. Máme za to, že nie je preukázané, že došlo k náprave pána odsúdeného,​​“ vysvetlila sudkyňa Gabriela Siegelová. Rozsudok je právoplatný.